Evde Mavi Beyaz Porselenlere Nasıl Yer Vermeli?

beyaz, gümüşlük, mavi, porselen,

Mavi beyaz porselenler pek çok dekorasyon tarzında kullanılabilir. Geniş bir koleksiyon ya da birkaç parça da olsa evin herhangi bir odasında kolaylıkla bu porselenlere yer açabilirsiniz. Mavi ve beyaz diğer renk şemalarıyla kolayca yan yana gelir ve dekorasyona zarafet katar.

Nedir bu mavi beyaz porselenler?

Beyaz porselen üzerine mavi desen kullanımının Çin kökenli bir teknik olduğu düşünülür ama bu teknik aslında 9. yüzyılda Orta Doğu’da ortaya çıkmıştır. Buna rağmen Çin bu tekniğin gerisinde kalmamıştır. Mavi beyaz porselen tekniği yine 9. yüzyılda İran’dan Çin’e taşınmıştır.

Elbette antika parçalar söz konusu olduğunda oldukça pahalı mavi beyaz porselenler vardır ama günümüzde bu ürünlerin seri üretimi de yapılmaktadır. Antika eşyalara bütçe ayıramayanlar piyasada çok daha ucuza mavi beyaz porselen ürünler bulabilirler.

Mavi beyaz porselenleri nerelere yerleştirmeli?

Eğer yeterince geniş bir antreniz varsa, porselenleri kullanarak oldukça etkileyici bir karşılama köşesi hazırlayabilirsiniz. Nasıl değerlendireceğinizi bilemediğiniz kuytu köşeler, boşluklar bu tip bir dekorasyon için idealdir.

Evin salonunda mavi beyaz porselenlerinizi bir koleksiyoncu mantığıyla sergileyebilirsiniz. Parçalar birbiriyle eşleşebilir ya da her birinin kendi hikayesi olabilir. Her iki durumda da ortaya etkili bir sergileme biçimi çıkabilir.

Dekorasyonda simetriye düşkün olanlar için de görünümleriyle odada kolayca göze çarpan bir çift mavi beyaz porselen iyi bir malzeme olacaktır. İçine taze çiçekler koyacağınız iki porselen vazoyu simetrik biçimde yerleştirebilirsiniz.

Yemek odası takımınızı mavi beyaz porselenlerle tamamlayabilirsiniz. Genellikle yemek odasında gümüş kullanımı yaygındır ama işte size bir değişiklik fırsatı! Konsol üzerinde ya da gümüşlükte sergileyeceğiniz mavi beyaz porselenlerle yemek odasına şık ve lüks bir hava katabilirsiniz. Hatta sadece aksesuarla yetinmeyip, mavi beyaz porselen yemek veya çay takımları da edinebilirsiniz.

Kısaca, dekorasyonda dengesizlik yarattığını ve aksesuarla doldurmanız gerektiğini düşündüğünüz hemen her boşluk için mavi beyaz porselenler size yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner