Evde Kütüphane Modelleri

kütüphane, raf,

Okumayı ve kitapları seven kişiler için zaman içinde ister istemez evde kitaplık da genişler. Kitaplarla çevrili olmanın zevki bile yeter ama iş evde bir kütüphane düzenlemesi yapmaya gelince yardıma ihtiyaç duyulabilir. Burada evde kütüphane modellerine dair göreceğiniz örneklerden ilham alabilirsiniz.


Evinizin büyüklüğü ne olursa olsun kendi özel kütüphanenizi kurabilirsiniz. Buradaki evlerin geniş olması ya da pahalı görünen ürünlerin kullanılması sizi yanıltmasın. Önemli olan tarzınıza, ihtiyaçlarınıza ve evinize göre nasıl bir uygulama yapmak istediğinize karar vermeniz. Buradaki örneklere bakarak raf tipine, renklere ve yerleşime dair ipuçları bulabilirsiniz.

Kütüphanenizi sadece siz mi yoksa evin diğer üyeleri de kullanacak mı? Bilgisayarınız ya da notlarınız da kütüphanein yakınlarında mı olacak? Kitap adedi, ışıklandırma, okuma koltuğu, yazı masası benzeri pek çok farklı etken kütüphanenizin dekorasyonunu etkileyecektir. Bu nedenle kütüphane ölçüleri almaya başlamadan önce iyi bir planlama yapmalısınız.


Kütüphane için ayıracağınız yerin genişliğine göre okuma koltuğunuzu daha küçük seçebilir, kitaplıklara ek raf almayı düşünebilirsiniz. Elbette kütüphane olarak ayrı bir odayı ayırabilenler rahat bir kanepeden, yazı masasına kadar pek çok uygulama için yer bulabilirler. Yeterince yeri olmayanlar ise kitaplara ve rahat bir okuma koltuğuna öncelik verip masa yerine sehpa gibi daha küçük ölçekli mobilyalara yönelmeliler.


Yeriniz dar ve kitabınız çoksa tavana kadar uzanan bir kitaplık sizin için daha uygun olacaktır. Bu durumda üst raflara merdivenle ulaşmanız gerekecektir. Çok sık elinize almadığınız kitapları üst katlara dizerek merdiven başında daha az zaman geçirmeyi sağlayabilirsiniz.


Bir kitaplığın malzemesi ve işçiliği önemlidir. Rafların sarkma yapmaması, ağır kitapları bile kolayca taşıması gerekir. Ayrıca ülkemizdeki deprem riskini de asla unutmamalı ve kitaplıklarınızı öutlaka duvara çaktırmalısınız.


Kütüphanedeki mobilyalarınız için renk seçimi tamamen sizin zevkinize bağlıdır. Az ışık alan bir oda ya da köşe seçtiyseniz açık renkleri tercih etmenizde yarar var. Bir başka önemli konu da havalandırmadır. Hem kitaplığınızın hem de odanın hava alması kitapların fazla tozlanmaması ve küflenmemesi adına önemlidir.


Aydınlatmayı es geçmeyin ve hem tavan aydınlatması hem de ek bir okuma lambası edinin. Pencerenizi asla kitaplıkla örtmeyi düşünmeyin. Gün ışığı değerlidir ve örtmek yerine aksine bolca odaya girmesini sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner