Evde Kahverengi ve Siyah Uyumu

kahverengi, renk paleti, renk uyumu, siyah,

Kahverengi ve siyah bir araya gelebilir ancak bu düzenlemenin bilinçli yapılması gerekir. İki renk birbiriyle planlı bir şekilde kaynaştırılmalıdır. Eğer kahverengi ve siyahı odanın içerisine öylece dağıtılırsa oda karanlık, dağınık ve depresif olabilir. Bazı fotoğraflardan yola çıkarak kahverengi ve siyah birlikteliğinin doğru uygulanışını inceleyelim.

Siyah için aynı şeyi söyleyemeyiz ama kahverenginin pek çok farklı tonu vardır. Siyahla birlikte kullanılacak kahverenginin yukarıdaki gibi kızıla ya da turuncuya yakın olması halinde odaya kolayca renk katmış olursunuz. Siyah-kahverengi eşleştirmesi yapacaksanız, kahverenginin açık veya renk içeren tonlarını seçmek yerinde olacaktır.

Pek çok örnekte göreceğiniz gibi eğer bir odada kahverengi ve siyah eşyalar kullanılıyorsa zemin ve duvar renginin açık renk olması tercih edilir. Böylelikle koyu renkler dengelenmiş olur. Yukarıdaki fotoğrafta siyah koltuklar ve kahverengi perdeler odayı daraltmıyorsa bunu sağlayan unsurun krem rengi olduğunu söyleyebiliriz. Duvar, halı ve kanepe birlikte odayı aydınlatıyor.

Bu kez duvarlar nispeten koyu renk ancak, koyu renk perde ve koltukları büyük, krem renkli kanepe dengeliyor. Zeminde de açık renk parke kullanılmış. Koyu renklere biraz canlılık getirmek istediğinizde kahverengi ve yeşil iyi bir ikili olacaktır. Yeşil renk siyaha da yakışır.

Kahverenginin renk içeren tonlarından söz etmiştik. İşte yukarıda turuncuya çalan deri koltuk buna güzel bir örnek.

Yine açık renk duvarları sayesinde koyu renk eşyalara rağmen ferah görünen bir salon. Tekli koltuklardaki yastıklar biraz renk katıyor ama bu salon asıl enerjisi koltukların desenine borçlu.

Odada pek çok farklı ton var gibi görünse de, parçalar dikkatli bir şekilde eşleştirilmiş. Halı ve perdeler, duvar ve sehpa hatta halıdaki beyaz şeritlerle resimde çok az görünen beyaz kanepeler. Odadaki simetri de dağınıklığı engelliyor. Bu iddialı duvar renginin siyah deri koltuklarla kahverengi perdeyi birbirine ustaca kaynaştırdığı görülebilir.

Resimlerde çoğunlukla krem rengi duvarlara rastladık ama bembeyaz bir duvar da, kahverengi ve siyah için ideal bir fon oluşturacaktır. Sandalyelerin kahverengi kolları, kahverengi masa ile bu kadar kolay kaynaşmalarında önemli bir rol oynuyor. Buradaki ipucunu aksesuarlarda da kullanabilirsiniz. İki rengi bir araya getirmek için aksesuarlar da oldukça işe yarayacaktır.

Kahverengi ve yeşilin uyumundan söz etmiştik. Bu kez nane yeşili bir duvarla salona nasıl bahar havasının getirildiğini görebilirsiniz. Açık renk zemin ve sehpa yine renklerin yoğunluğunu dengeleyen ve salonu ferahlatan unsurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner