Evde Göz Alıcı Bir Renk: Kobalt Mavisi

canlı renkler, mavi,

Adını koyu mavi renkte bir maden olan kobalttan alan kobalt mavisi genellikle sakinliği temsil eden mavinin en parlak, en canlı tonlarından biridir. Bir odada kobalt mavisi bir duvar ya da vazo olsun fark etmez, tüm gözlerin ilk olarak bu renge odaklanacağına emin olabilirsiniz.

Fotoğraflara bakıp ‘bu bizim bildiğimiz parlement mavisi’ diyorsanız, haklısınız. Kobalt mavisinin gece mavisi, parlement mavisi gibi farklı şekillerde adlandırıldığı doğrudur. İlk fotoğraflarda bu cazibeli rengi yatak odasında nasıl kullanabileceğinize dair örnekler görebilirsiniz. Kobalt mavisi yatak örtüsü ya da perdeler kullanılarak nötr renklerin hakim olduğu odalara renk katılmış.

Duvar boyası olarak kobalt mavisinin oldukça iddialı bir renk olduğunu söylemeye gerek yok. Mutfak, banyo ya da yatak odası gibi salona göre daha az kullanılan odalarda kullanılabilir. Göz alıcı ve parlak bir renk olduğundan duvarda kullanılması sıkıntı verebilir. Oda olduğundan karanlık ve ufak görünebilir. Ya da rengin parlaklığı bir süre sonra size yorucu gelmeye başlayabilir. Duvardan çok sağdaki fotoğrafta olduğu gibi orta sehpa veya konsol masa, tekli koltuk gibi ürünleri kobalt mavisi seçmekte fayda var.

Banyo ve mutfakta da bu rengi kullanmanın farklı yolları var. Yukarıdaki gibi kobalt mavisi bir mutfak dolabını fazla gösterişli buluyorsanız sadece aksesuarları, mutfak halısını ya da tezgah arkası fayanslarını kobalt mavisi seçmekle yetinebilirsiniz. Banyoda da yine fayans, banyo aksesuarları ya da banyo takımlarınızı bu renk seçerek rengi banyoya taşımanız mümkün. Kobalt mavisinin en uygun olduğu odalardan biri banyolardır. Mavi renk suyu çağrıştırdığından, bu rengin her tonu banyoya yakışır.

Pek çok kişi evinde sade renkleri tercih eder ve renkli duvar ya da renkli mobilya onlar için korkutucu olabilir. Böyle bir durumda yapılacak en iyi şey renkleri eve aksesuar kullanarak dahil etmek olacaktır. Böylece hem evde renk eksik olmaz hem de dilediğiniz an değişiklik yapabilme seçeneğinizi korumuş olursunuz. Kobalt mavisi özellikle de cam aksesuarlara çok yakışan, evinize şık ve gösterişli bir hava katabilecek vurgu renklerindendir.

Kobalt mavisini evde denemeye karar verdiyseniz beyaz ya da beyaza yakın açık bir renkle dengelemeyi unutmayın. Bu rengi kahverengi tonlarının yanı sıra pembe, sarı, yeşil gibi başka parlak renklerle de yan tana getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner