Evde Doğum Günü Süslemeleri

genc odasi rengi, parti,

Doğum günleri aile ve yakın arkadaşlarla birlikte kutlanılan özel günlerdir. Bir yaşın geride kalıp yeni bir yaşa adım atıldığı bu kişiye özel gün için evde ne kadar süsleme yapılsa azdır diyebiliriz. Davetliler kadar evdeki süslemeler de partinin ne kadar neşeli ve eğlenceli geçeceği konusunda etkilidir.

Balonlar

İster bir yetişkin için düzenlensin ister bebeğinizin ilk doğum günü kutlaması olsun balonlar bir doğum günü partisinin demirbaşlarıdır. Partinizin temasına göre seçeceğiniz renklerde, parlak, özel şekilli ya da uçan balonlar evde bir parti olduğunu vurgulamanın en kolay ve garantili yollarından biridir.

Rengarenk balonlar en sık tercih edilen süslemelerdir ama tek renk ya da iki renk balon kullanmak ve diğer parti elemanlarını bu renklerle eşleştirmek de çok güzel görüntüler ortaya çıkarabilir.

Parti Teması Nedir?

Parti teması sözcüğünü bu yazıda birkaç kez okuyacaksınız. ‘Parti teması belirlemek de nedir?’ diye soracak olursanız, parti için bir konu başlığı seçip düzenlemeleri bu konu etrafında yapmanız partinin bir teması olması anlamına gelir. Örneğin hayvanlar alemi temalı bir partide üzerinde renkli hayvanların olduğu bir parti, zebra desenli parti şapkaları, hayvan resimli masa örtüsü, doğayı simgeleyen yeşil balonlar gibi.

Parti teması belirlemek parti süslemelerini daha kolay seçmenizi sağlar. Doğum günü kutlanacak kişinin sevdiği bir konuyu tema olarak seçmeniz partiyi daha eğlenceli kılar. Arabalar, bilgisayar-teknoloji, bir masal ya da çizgi roman kahramanı, bir ülke, bir film ya da mevsimler, kısaca hayal gücünüzün uygun gördüğü pek çok tema kullanılabilir.

Çiçekler

Balonlar kadar çiçekler de herhangi bir odayı canlandıracak, neşelendirecek ve orada bir kutlama olduğunu hemen hissettirecek süslemelerdir. Evin farklı köşelerine ve yemek masasına yerleştirilecek çiçek aranjmanlarını birbiriyle ve partinin renkleriyle, örneğin balonlarla uyumlu renklerde seçmek oldukça estetik bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Tüller

Sandalyeleri, pencere kenarlarını, kapıları ve masayı tüllerle donatmak ve hatta aralara birkaç parlak süsleme eklemek pek çok parti düzenlemesinde karşımıza çıkar. Ancak tülle evi süslerken eli bu işe yatkın birinin etrafta olması iyi olur. Tüller çok şık durabileceği gibi eve bir anda dağınık ve özensiz bir görüntü de verebilir.

Yemek Masası

Yemek masasını parti süslemelerinden biri olarak görebilirsiniz. Renkli bir pasta, şekerlemeler, kurabiyeler, kanepeler ve onlara eşlik eden renkli cam bardaklar, tabaklar, süslü peçetelerle partinin merkezlerinden biri de yemek masası olabilir. Parti düzenlenen odayı mümkün olduğunca eşyadan arındırmaya çalışın. Eşyaları kenara çekebilir ve kaldırabildiklerinizi kullanılmayacak bir odaya alabilirsiniz. Yemek masasını mümkünse herkesin ulaşabileceği, etrafında toplanabileceği bir şekilde yerleştirin. Herkes kendine bir yiyecek tabağı hazırlayabilecek şekilde servis takımınızı da masaya dizebilirsiniz.

Çocuklu Partiler

Çocuklar için düzenlenen ya da küçük davetlilerin olduğu partilerde masada mum, bıçak benzeri tehlikeli şeyler bulundurmayın. Hatta bir yetişkin partisinde bile mumlar risk oluşturabilir. Çocuklar için kağıt tabak ve plastik çatal bulundurulması daha emniyetli olur.

Süslemelerde çocukların ağzına atabileceği küçük parçalı süslemelerden kaçının. Ya da bu tip aksesuarları çocukların kesinlikle erişemeyecekleri yüksekliklerde kullanın. Çocuklar balonlara bayılır ancak çocuklu ortamlarda mutlaka birkaç balonun patlaması da kaçınılmazdır. Özellikle uçan balonların kimi kez helyum yerine sağlığa zararlı gazlarla doldurulduğunu hatta yanıcı ve patlayıcı gaz içerdiğini duyuyoruz. Bu tip riskli ürünleri çocuklu ortamlarda hiç kullanmayın.

Parti öncesi evde kırılacak, kolayca devrilecek, değerli ya da tehlike arz edebilecek aksesuarları gözden geçirip bunları ortadan kaldırın. Çocukların üzerinde rahatça oynayabilmesi için yerde temiz bir mat ve yastıklarla bir düzenleme yapılabilir. Odada sivri köşeli, alçak mobilyalar varsa bunların köşeleri kapatılmalı ya da en güzeli bu eşya başka bir odaya kaldırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner