Evde Çiçek Desenini Nasıl Kullanmalı?

çiçek, desen, tül perde den masa ortuleri,

Çiçek deseni kimilerinin duyar duymaz sırt çevirdiği ama kimilerinin de evi baştan aşağı çiçeklere bürüse bıkmayacağı, dekorasyonda sıkça karşımıza çıkan bir desendir. Çiçek desenli kumaşlar en çok İngiliz dekorasyon tarzına ve romantik stile yakıştırılır. Bu desenle ilgili kararınızı aşağıdaki örnekleri gördükten sonra belki daha kolay verebilirsiniz. Evde çiçek deseninin nasıl kullanılabileceğine bir göz atalım.

Banyoda çiçek desenli fayans yerine, büyük ve renkli çiçekleri olan bir duş perdesi hem daha çarpıcı bir etki yaratır hem de dilediğinizde farklı bir perde takarak kolayca değişiklik yapmanızı sağlar. Duş perdesindeki renklerle uyumlu banyo halısı ve banyo aksesuarları kullanmanız perdenin yarattığı etkiyi daha da arttırır.

Desen kullanınca ev kalabalık ve karmaşık görünür diye korkuyorsanız, bu işin iki sırrı var. Birincisi eğer birden çok ögede desen kullanacaksınız, en azından desenin farklı yüzeylerde başka renklerde bile olsa tekrar etmesine özen gösterin. İkinci olarak da büyük bir parçayı temel olarak alıp, onun rengine ve desenine sadık kalarak diğer alanları süsleyin. Yukarıdaki resimde lacivert kanepe temel olarak alınmış. Benzer desen tekli koltukta ya da yastıklarda da tekrar ediyor. Şömine üzerinde kanepe rengindeki vazo bu odayı bir bütün olarak algılamamıza yardımcı oluyor.

Şöminenin yer aldığı duvar panosundaki desenin koyu renkteki yastıklarda tekrar ettiğini görebilirsiniz. Bu salonda pek çok desenli eşya ve yüzey olmasına rağmen, hep aynı renklere sadık kalınması sayesinde dekorasyon tutarlı ve düzenli görünüyor.

Çiçek desenli duvar kağıdı ile hangi oda olursa olsun dikkat çekeceği ve akıllara kazınacağı kesin. Yukarıdaki gibi bir dekorasyona, özellikle de yatak odasında kaç kişi cesaret edebilir? Her şeye rağmen masallardan fırlamış bir oda gibi görünüyor. Doğru renkleri ve benzer desenleri bir araya getirdikten sonra her santimi çiçek deseniyle süsleyebileceğinizin bir kanıtı.

Çiçek desenli döşemelerden korkuyor ama eve doğadan bir dokunuş katmak istiyorsanız canlı çiçekleri ya da çiçek resimlerini kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz tablodaki renklerin dekorasyonunuza uyumlu renkler olmasına özen gösterirseniz çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir yatak odası düzenlerken yatak örtülerinin odanın dekorasyonunda büyük bir görev üstlendiğini aklınızdan çıkarmayın. Ne de olsa yatak, bu odanın ana parçası ve nevresim takımınızın renkleri odanın genel havasını etkileyecektir. Yukarıdaki fotoğrafta çiçek desenli örtü yerine koyu renk ve düz bir model olduğunu düşünün, o zaman odanın tarzını daha başka algılayacağımız bir gerçek.

Mutfak çiçek desenini kullanmaya en elverişli odaların başında gelir. Masa örtüsü, perde, peçeteler ve aksesuarlar gibi pek çok farklı noktada çiçek deseni uygulanabilir. Masa ve sandalye sığan mutfaklarda sandalye minderleri ile örneğin perde kumaşını eşleştirmek ve çiçek desenli bir model seçmek mutfağı sıcak ve şık gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner