Evde Çarpma Kapı Kolaylığı

çarpma kapı,

Hem dışa hem de içe doğru açılabilen çarpma kapılar, hafifçe iterek açabileceğiniz ve özellikle elleriniz doluyken epey kullanışlı olabilecek kapılardır. Mutfak, çamaşır odası ya da yemek odası gibi trafiği yoğun olan odalarda kullanılabilir. Ancak kalabalık ya da küçük çocuklu evlerde dikkatli olunmalıdır. Kapı arkasında biri varken kanatların itilmesi kazaya neden olabilir.

Daha çok western filmlerindeki bar kapılarından tanıdığımız çarpma kapılara kafelerde, otellerde, alışveriş merkezlerinde sıkça rastlarız. Elbette şimdilerde bu tip kapılar eskisi gibi sadece yarım boy değiller. Nostaljik görünümleri mekana hemen romantik bir hava katar. Nostaljik dedik ama son yıllarda evlerde çarpa kapılara daha sık rastlandığı bir gerçek.

Mutfak ve yemek odasını ayırmak istediğinizde çarpma kapılar en uygun seçeneklerden biridir. Hem mutfağı örtersiniz hem de servis sırasında kolayca açılan ve arkanızdan hemen kapanan bir kapıyla işinizi kolaylaştırırsınız.

Tek yöne açılan bir kapı söz konusu olduğunda kapının arkasını görmek gibi bir zorunluluk yoktur. Ancak çift yöne de açılabilen bir kapınız olacaksa arkasında kimse var mı yok mu görmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde evde kapı kazaları engellenmiş olur. Arka tarafta kimse olup olmadığını görmenize yetecek büyüklükte bir pencere emniyet açısından olduğu kadar dekoratif açıdan da işlevsel olacaktır.

Kapı için ayrılacak yerin büyüklüğüne bağlı olarak çarpma kapılar tek ya da çift kanatlı olabilir. Dekoratif açıdan çift kanatlı kapıların eve alışılmışın dışında, ilginç bir görünüm katacağını söyleyebiliriz. Giriş ve çıkışları düzenlemek isterseniz geniş bir mutfakta tek kanatlı, 2 çarpma kapı, ayrı ayrı yerleştirilebilir. Görüntü olarak da mutfağa bir restoran şıklığı katmış olursunuz.

Kapı modeli seçerken odanın dekorasyon tarzı ve odada kullanılan renkler dikkate alınmalıdır. Klasik tarzda döşenmiş bir mutfak için modern tasarımlı bir kapı seçilmemelidir. Renk bakımından oda kapısı duvarın bir devamı gibi görünebilir ya da çarpıcı rengiyle odada öne çıkabilir. Seçim size kalmış. Yine de farklı renklerdeki, çarpıcı kapıların daha çok modern tasarımlı ya da country tarzı evlerde görüldüğünü ekleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner