Evde Alçı Kemer Uygulamaları

alçı, alçıpan, kartonpiyer,

Evde kıvrımlı hatlar, düz ve köşeli hatlara göre eve daha yumuşak bir hava verir. Mimaride eğer bir mekanın yumuşatılması gerekirse tasarımcılar mekana kemer eklemenin bir yolunu ararlar. Kemerler hemen göze çarpan ve kendini ortaya koyan bağlantılardır. Korirdor, kapı, pencere ya da mimari bölme duvarlarda kullanılabilir.

İki ucu kemerli koridor sayesinde, koridor hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Koridorun sonunda, evin diğer köşesi de görüş alanımıza giriyor ve dikkatleri çekiyor.

Kemerlerin bir çerçeve olarak evde oluşturacağı ilginç görüntüler olabilir. Yukarıda çok özel bir pencereyi salon girişindeki kemer çerçevelemiş. Adeta bir fotoğraf karesi oluşturur gibi, bu kemer salonun en özel kısmına dikkatleri çekiyor.

Evde kemerler iki odayı birbirinden ayırırken daha keskin bir sınır çekmek için de kullanılabilir. Kemerlerin bulundukları alanda öne çıktıkları ve arkadaki görüntüyü çerçeveledikleri bir gerçektir. Örneğin yukarıdaki açık mutfağı kemer sayesinde salondan ayrı, özel bir alan olarak algılamak kolaylaşıyor. Duvar örmeden oda bölmek için şık bir yöntem.

Kartonpiyer kemerleri, küçük mekanda birden fazla kullanarak yukarıdaki gibi iç içe geçmiş görüntüsü yaratarak da son derece farklı ve biraz da mistik bir atmosfer elde etmek mümkün. Lavabo üzeri, küvet ve girişte kullanılan kemerler ortaya son derece estetik bir görüntü ortaya çıkarmış.

Girişlerin hepsi kemerli olmalı diye bir kaide yok. Düz hatlı girişlerle bir arada kullanıldığında, hem modern hem geleneksel tarzı yansıtan yine son derece hoş dekorasyon stilleri ortaya çıkabilir.

Birbirini takip eden kemerler için her zaman uzun koridorlar ya da geniş salonlar gerekmiyor. Yukarıda kemerli duvarın ardında, ikinci kemer görüntüsü için kartonpiyer ile bir duvar nişi yapılmış ve nişe yerleştirilen tablo sayesinde kemerin 3 boyutlu algılanması sağlanmış. Bu şekilde koltuk ile tablo arasındaki mesafe de olduğundan uzun görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner