Evde Açık Büfe Davet

açık büfe, davet, sofra,

Evde düzenlenen açık büfe davetler yemek ve dekorasyon açısından oldukça zengin bir sofra hazırlama imkanı verir. İyi bir açık büfe masasının nasıl hazırlanacağı ile ilgili yeterince ipucuna sahibi olursanız, davetlileriniz için kolayca ve zevkle yemek alabilecekleri, başarılı bir davet düzenleyebilirsiniz.

Açık büfe davetlerin güzel tarafı her öğün için bir masa düzenlenebilmesi ve davetli sayısı dert olmaksızın sofra kurulabilmesidir. Kaç kişinin davetli olduğu elbette önemlidir ama en azından masaya sığma derdi yoktur. Açık büfenizi hazırlarken önem vereceğiniz noktalardan ilki yemek alma sırasında akıcı bir trafik sağlanabilmesidir. Bu nedenle masayı duvara dayamak yerine, çevresinde dolaşılabilecek şekilde odaya yerleştirmeniz daha pratik olur.

Boş tabakları masanın bir ucuna, çatal-kaşık ve peçeteleri masanın diğer ucuna yerleştirin. Böylelikle yemek alırken kimsenin elleri dolu olmaz. Tabaklarını doldurduktan sonra en son çatal-kaşık alıp masa başından ayrılabilirler. Yiyecekler için yeterince servis kaşığı ve servis maşası ayırdığınıza emin olun.

Masaya yerleştireceğiniz yiyecek tabaklarının farklı şekil, derinlik ve yüksekliklerde olması masanın ve yiyeceklerin daha güzel görünmesini sağlar. Kase, kayık tabak ve pasta tabağı gibi servis ürünlerini kullanabilirsiniz. Yeriniz olursa masanın ortasına vazo benzeri uzun bir orta süsü koymaktan çekinmeyin. Ne de olsa ‘masa çevresindekiler birbirinin yüzünü görecek mi’ diye düşünmenize gerek yok.

Yemekler masada değil de, oturarak yenileceği için, yemek hazırlarken bıçak gerektirmeyen yiyecekler servis etmeye özen gösterin. Tabağı elden bırakmadan bıçak kullanmak zordur bu da elde yemeyi zorlaştırır.

Masanın etrafındaki kalabalığı rahatlatmak adına içecekler için ayrı bir küçük masa kullanabilirsiniz. Bardaklar ve içecek şişeleri ya da sürahiler yiyecekleri sıkıştırmamış olur.

Tatlı servisi için masayı toplayıp yeniden düzenlemek gerekebilir. Bunu önlemenin bir yolu tatlı servisini başka bir odada, balkonda veya bahçede yapmak olabilir. Ancak tatlıların pek çoğunu buzdolabında bekletmek gerektiğinden her koşulda tatlı sofrasını misafirlerin yanında düzenlemek zorunda kalabilirsiniz.

Menüye gelince, bu konuda ister kendi marifetinizi sergileyebilir, ister hazır ürünlerden yararlanabilirsiniz. Özellikle nişan, doğum günü gibi kutlamalar için bir catering firmasıyla anlaşarak hazır yemek kolaylığından faydalananların sayısı da oldukça fazla. Yemeğe davetli kişiler yakınlarınızsa, herkesten kendi özel spesyalitesini hazırlayıp getirmesini isteyebilir ve kendi hazırladıklarınıza ekleyebilirsiniz.

Oturarak veya ayakta yemesi kolay olacak meze, börek, kahvaltılık, salata türleri, zeytin yağlı ve çeşitli aperitifler hazırlanması işleri kolaylaştırabilir. Çabuk soğuyacak ya da sofrada bekleyemeyecek yiyeceklerden kaçınmalısınız. Sulu ve kucakta yenmesi zor, bıçak gerektiren yiyecekler de misafirlerin keyfini kaçırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner