Ev Sineması Dekorasyonu

ev sinema sistemleri, ev sineması, televizyon, uzanma koltuklari,

Evde film keyfi yapmak için özel bir oda olması fikri bana hep biraz abartılı geliyordu. Ta ki aşağıdaki örnekleri görünceye kadar. Doğrusu rahat koltuklara uzanıp, iyi bir ses düzeniyle desteklenmiş bir TV karşısında film izlemek ve bunu ev rahatlığı içinde yapmak fena fikir gibi durmuyor. Bakalım buradaki ev sineması dekorasyonu örnekleri sizi de bir sinema odası için ikna edecek mi?

Evde sinema keyfi için bir odanın tamamını ya da salonun bir köşesini ayırabilirsiniz. İhtiyacınız olan elbette ilk olarak televizyon, DVD oynatıcı ve bir ses sitemi olacak. Odanın büyüklüğüne göre ekran büyüklüğüne de karar verebilirsiniz. Eğer sinema köşesi için dar bir alan ayırdıysanız, televizyonu dev ekran almak zorunda değilsiniz. Koltuklar televizyondan uzaklaştıkça ekranın büyümesi daha mantıklı olur.

Televizyon yerine diğer bir alternatif projeksiyon makineleridir. Filmi bir perdeye ya da boş duvara yansıtabilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte oda özel olarak sinema keyfi için hazırlanmış ve sinema salonlarına benzer şekilde koltuklar yan yana ve arka arkaya dizilmiş. Açıkçası bu tip düzenlemeler bana biraz soğuk geliyor. Evde olduğumuza göre daha yaratıcı ve daha rahat uygulamalar tercih edilebilir.

Ne kadar bütçe ayırdığınıza bağlı olarak elbette mini sinema salonunuzda pek çok  farklı düzenlemeler yapabilirsiniz. Burada koltukların arkasına bir bar yerleştirildiğini görüyoruz. Ses sistemi de duvara monte edilmiş. Tavanda daha önce söz ettiğim projeksiyon makinesine bir örnek görüyorsunuz.

Yukarıdakine benzer bir düzenleme pek çok ev için daha uygun olacaktır. Dikkat ettiyseniz çoğu örnekte tavanda spot aydınlatma tercih edilmiş. Ve tabii diğer olmazsa olmaz rahat koltuklar.

Doğrusu genelde salonlarımızı televizyona göre düzenliyoruz. Televizyon için uygun köşeyi belirleyip ardından koltuklarımızı televizyona çeviriyoruz. Ama eğer ev yeterince genişse bu düzenlemeyi tamamen değiştirmek mümkün. Salonunuzu dinlenmek için ayırabilir, televizyon başında geçecek saatler içinse bir başka düzenleme düşünebilirsiniz.

Koltuk ve kanepelerden söz ettik ama yer minderlerini de unutmamalı. Arkadaşlarla yere uzanıp film izlemenin de keyfi başka olur herhalde. Yine de her zaman yerde rahat edemeyecek kişileri de düşünmeli ve mutlaka koltuk ya da kanepeyi de bir köşeye eklemelisiniz.

İster sade renkleri isterseniz de göz alıcı tonları evde sinema keyfi yapacağınız odada kullanabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde film izlemek için ışıkları kapattıktan sonra aslında odanın renklerinin çok da önemi kalmayacaktır. Gündüz saatleri içinse odayı karartmak için kalın perdelerden ya da stor perdelerden faydalanabilirsiniz.

Elbette her zaman zifiri karanlıkta film izlemek zorunda değilsiniz. Işık şiddetini ayarlayabileceğiniz bir aydınlatma sistemi kurarsanız, odanın ne derece aydınlık olacağının kontrolü de sizde olur. Aydınlatma sistemi dediğime bakmayın, şiddeti ayarlanabilen spot ışıklar artık neredeyse hemen her evde var.

Eğer ses siteminiz çok güçlüyse ve komşuları ya da diğer ev halkını rahatsız edecek düzeyde ses açıyorsanız, duvarların ses geçirmemesi için duvar kaplaması yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Pek çoğuna göre daha mütevazi ama yine de kesinlikle uzanma koltukları ve geniş sehpasıyla film konfor sağlayabilecek bir dekorasyon. Böyle bir odayı aslında sadece film izlemek için değil, okumak, müzik dinlemek ve benzeri hobiler için de değerlendirebilirsiniz.

Böyle bir kanepe için ayaklarınızı yerden kestiğini söylemek yanlış olmaz herhalde. O kadar rahat görünüyor ki, peş peşe birkaç film izlemeden çıkılmaz bu odadan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner