Ev Ofisiniz Ne Renk Olmalı?

çalışma masası, ev ofis,

Evden çalışan kişiler için evin bir köşesini çalışma alanı olarak ayırmak en ideali olacaktır. Böylelikle işe yoğunlaşmak ve ev ortamını çalışma ortamından ayırmak kolaylaşır. Kişiye göre değişse de bu tip bir ayrımın çoğu kişi için evde çalışmayı daha kolaylaştırdığı doğrudur.

Evde kendinize bir çalışma alanı ayırabiliyorsanız, bu odanın ne renge boyanacağı konusunda titiz davranmalısınız. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini duymuşsunuzdur. Bazı renkler çalışma ortamı için diğerlerine göre daha elverişli olabilir. Bazı renkler kişilerin verimliliğini, konsantrasyonunu ve motivasyonu olumlu yönde etkiler. Bu renklerden az sonra söz edeceğiz.

Dikkate alınması gereken bir diğer unsur da, işinizin ne olduğudur. İşinizde hangi kişilik özellikleri öne çıkıyorsa bu özelliklere hitap eden renkler dekorasyona da yansıyabilir. İşte renkler ve bu renklerin çalışan kişi üzerindeki farklı etkileri:

Mavinin sakinleştirici etkisi üretkenliğinizi artırır ama heyecanınızdan götürebilir. Bu sakin ruh hali işinize balta vuracaksa mavi size göre değil demektir.

Yeşil sakin ve huzurlu bir ortam yaratır. Stresin yüksek seviyelere çıktığı iş dalları için uygun bir renktir, stresi azaltıcı etkisi vardır.

Kırmızı ve turuncu heyecanı, şevki artırır. Bu iş heyecansız yapılmaz diyorsanız bu renkleri odanıza katabilirsiniz.


Yaratıcılığınızı artırmanız gerekiyorsa ve özellikle de sanatla ilgili bir işiniz varsa mor sizin çalışma ortamınıza uygun bir renktir.


Sarı odaya neşe katar. İşinizin tatsız yönlerini bastırmak için sarıdan faydalanabilirsiniz.


Açık kahverengi tonları ve grinin tüm tonları sakinliği simgeler.


Koyu kahverengi tonları soğukkanlı olmaları ve ayaklarını yere sağlam basmaları gerektiğini hatırlamaya ihtiyacı olanlara iyi gelecek renklerdir.

Kararsızlığa düştüyseniz, size ve işinize iyi gelecek rengi seçmekte zorlanıyorsanız en güvenli renk yeşil olacaktır. Gözü yormayan, dinlendirici ve en dengeleyici renk tonlarından biri olan yeşil her türlü çalışma ortamında olumlu bir etki yaratacaktır.
Sade bir oda tasarlamak isteyenler krem rengi ya da beyaz rengin hakim olduğu ve örneğin yeşil aksesuarlarla süslenmiş bir çalışma odası düzenleyebilirler.

Renkler kadar çalışma ortamının nasıl ışıklandırıldığı da önemlidir. Az ışıklandırılmış bir oda çok çabuk yorulmanıza neden olur. Işığın çok fazla olduğu ve gözünüzü aldığı ortamlar da uzun saatler çalışmaya elverişli değildir. Tavan aydınlatmasının yanı sıra çalışma masanızda da bir okuma lambası bulunmalıdır.

Bilgisayarınızın konumunu belirlerken gündüz saatlerinde pencereye 90 derecelik bir açıyla oturmanız en iyisidir. Pencereyi tam karşınıza ya da tam arkanıza almamalısınız. Böylelikle ışık ekrana yansımaz ya da tam tersi ekran karanlıkta kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner