Ev Dekorasyonunda Uyumlu Renk Paletleri

koyu gri tabana hangi renk mobilya olmalı, renk paleti,

Renk uyumu sadece dekorasyonda değil giyinirken de, bir afiş hazırlarken de hatta sofra kurarken bile sonucu olumlu yönde etkiler. Birbirine yakışan bir iki renk herkesin aklındadır ama iş, dekorasyon gibi birçok farklı öğenin bir araya getirilmesine gelince durum biraz karmaşıklaşabilir. Tasarımcılar ya da görsel sanatlarla uğraşanlar bu konuda pek yanılmazlar çünkü renk paletlerini iyi tanırlar. Hangi renkler birbirine yakın, hangileri tamamlayıcı hangileri kontrast oluşturur artık çarpım tablosu gibi ezberlerindedir. Bu tip bir eğitimi ya da merakı olmayanlar için burada çeşitli, uyumlu renk paletlerine yer vermek istedik.

Bu renk paletlerini kullanırken aklınızda bulunduracağınız birkaç ipucu oldukça faydalı olacaktır. Duvar ve yer döşemelerinde açık ve pastel tonları tercih edip, canlı ve sıcak renkleri daha az miktarda, örneğin aksesuarlarda kullanmanız daha iyi olur. Böylelikle zaman içinde eviniz sizi sıkmaz ya da renk içinizi baymaz.

Renk paletine karar verirken en az 3 renk seçmek yerinde olur. Aynı rengin farklı tonlarını da palete katabilirsiniz ama paletinizde odanın genelinde kullanmak üzere üç farklı rengin seçili olması işinizi kolaylaştırır. Bu renklerden biri kontrast yaratacak, parlak ve göz alıcı olabilir. Ama yukarıda dedğimiz gibi bu rengi duvarlarda değil de abajur başlıklarında kullanmanız daha güvenlidir.

Gri, füme ve kahverengiye eklenen kızıl renkle ortaya çıkan modern ve sıcak bir kombinasyon.

Burada banyo örneği verilmişse de pekala oturma odasında da kullanılabilecek mavi, beyaz ve vişne rengi odaya ferahlık ve sakinlik getiriyor.

Pembeye deli olup da evde kullanmaya cesaret edemeyenler bu rengi kahverengi ve griyle bir araya getirmeyi deneyebilirler.

Yeşil, beyaz ve mavinin bu mora doğru göz kırpan tonuyla (menekşe rengi) doğal, sade ve ferah bir ortam yaratılmış.

Yeşil, sarı ve kiremit rengiyle hiç de fena sonuçlar alınmayacağının bir örneği. Özellikle sarıyı evlerde kullanmaktan çekiniriz ama doğru miktarda ve doğru parçada kullandığınızda insanın içini neşeyle dolduran bu kombinasyon ortaya çıkabilir. Burada ofis düzenlemesinde kullanılmış ama bence mutfak için de çok uygun bir kombinasyon.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner