Ev Dekorasyonunda Bahar Teması

bahar renkleri, bahar teması, pastel renkler,

Evinizde herhangi bir odayı düzenlerken ilk adım olarak renklere ve temaya karar vermek sonucu olumlu yönde etkiler. Bir oda için nasıl tema seçilir? Banyonuz için deniz kenarından, mutfak için bir Akdeniz ülkesinden ilham alabilirsiniz. Bu şekilde kendinize onlarca ilham kaynağı ve tema üretmeniz mümkün. İşte bu temalardan biri de ‘bahar mevsimi’ olabilir. Her mevsim kullanabileceğiniz sıcak, iç açıcı ve aynı zamanda renkli bir temadır.

Pembe, nane yeşili ve sarı baharın renkleri olarak göze çarpar. Bu renkleri nasıl kullanacağınıza ya da başka hangi renklerle yan yana getirebileceğinize dair örnek arıyorsanız, doğadan ilham alabilirsiniz. Yeşil ve pembe zaten tamamlayıcı renklerdir. Bu ikiliyi birlikte çok rahat kullanabilirsiniz. Sarının eş rengi ise mordur.

Renkli bir dekorasyonda renklerin negatif etkilerini azaltmak için geniş yüzeylerde nötr renklere yönelebilirsiniz: siyah, beyaz, kahverengi, gri gibi renkler diğer canlı ve parlak renklerin göz alıcılığını dengeleyecektir. Diyelim ki  pembeyi çok seviyor ve salonun genelinde kullanmak istiyorsunuz. İlk etapta böyle bir salon çok hoşunuza gidebilir. Ancak zaman içerisinde çok fazla pembenin sizi gerdiğini, enerjinizi çektiğini hissedebilirsiniz. İşte bu tip bir etkiyi engellemek için duvar ve zeminde açık renklere yer vermek daha doğrudur.

Bahar temasının size uygun olacağını düşünüyorsanız bu temayı en rahat kullanacağınız odalar salon, yatak odası, banyo ve mutfak olacaktır. Renkleri kullanmaktan çekiniyorsanız adım adım ilerleyin. İlk olarak aksesuarlarınızı renkli seçip gözünüze nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Sıcak renkleri soğuk renklerle dengelemek de bir başka yöntemdir. Turuncu, sarı ve kırmızı sıcak renklerdir. Mor, mavi ve yeşil ise soğuk renkler grubunu oluşturur.

Bahar renklerini dahil ettiğinizde, hiç şüphe yok ki eviniz çiçek açmışcasına renklenecek ve bir kır bahçesini andıracaktır. Yine de unutmayın ki bu renklerin dozajının ne olması gerektiğine en iyi siz karar verebilirsiniz. Odalar cıvıl cıvıl da görünebilir, sade de. Renkleri kullanmak sadelikten uzaklaşmak anlamına gelmez. Seçtiğiniz temayı kendi tarzınızla harmanlamalısınız. Temanın hoşunuza giden yanlarını alıp, sizi ifade edecek şekilde yeniden yorumlayabilirsiniz.

Çoğunlukla renklerden söz ettik ama elbette baharı vurgulayan çiçek desenlerini ve dahası çiçeklerin kendisini unutmamalıyız. Çiçek desenli döşemelik kumaşlardan duvar tablolarına uzanan geniş aksesuar yelpazesi içinden kendi zevkinize uygun aksesuarlar dekorasyona katabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner