Ev Dekorasyonunda Aydınlatmaya Dair İpuçları

aydınlatma ürünleri, lamba, LED aydınlatma,

Çarpıcı bir ev dekorasyonu için kullanabileceğimiz pek çok araç vardır. Bu araçlardan biri de aydınlatmadır ve aydınlatmanın güçlü etkisi ne yazık ki sık sık göz ardı edilir. Doğru aydınlatma bir evi ‘ev’ yapabilir ve ev sahibinin kişiliğinin doğru yansıtılmasını sağlar. İyi bir aydınlatma olmadığı durumlarda ise görkemli mobilyalar, zengin döşeme, lüks duvar kaplamaları yeterince göze çarpmayacaktır.

Doğal ve Yapay Aydınlatma

Gün ışığından yani doğal aydınlatmadan ne kadar faydalanabileceğiniz yaşadığınız yere bağlıdır. Örneğin, Kuzey Kutbu (açık bir havada) ve Güney Okyanusu’nda ışığın kalitesi ve yoğunluğu oldukça çarpıcıdır. Daha başka bir iklimde, örneğin İngiltere’de, havaya bağlı olarak algılanan ışığın parlaklığı da değişir. Doğal ışık bu tip iklimlerde sık sık donuk, gri ve düz olarak algılanır.

Yapay ışıkta ise olabildiğince ton ve yoğunluk seçme şansınız vardır. Teknoloji  doğal ışık kalitesini elde etmek için uğraşadursun, yapay ışığın da kendine has özellikleri ve yapılarımıza türlü katkıları vardır.

Tabii bir de çevre bilincinin gelişmesiyle birlikte doğal ışıktan mümkün olduğunca yararlanmak ve yapay ışığı idareli kullanmak da son yıllarda sıkça söz ettiğimiz konular.

Bir odanın aydınlatılması için işin başında ne kadar detaylı düşünerek plan yapılırsa aydınlatma da o kadar iyi olacaktır. Bütçeye göre yapılacak bu planlamada tasarruflu LED lambalardan flüoresan ışıklara pek çok seçenekten dengeli bir şekilde yararlanmak en iyisidir. Işığın dengeli bir şekilde aktığı iyi aydınlatılmış bir odada daha uzun saatler geçirmek isteyeceğiniz bir gerçektir.

Aydınlatma Biçimleri

İyi bir ışıklandırmanın odada özel bir atmosfer yaratacağı bir gerçektir. Hiç kimse işten eve gelip parlak bir ışık altında dinlenebildiğini söyleyemez. Işığın şiddetini ayarlayabildiğimiz, dimmerli lambalar ya da abajurlar kullanarak dilediğimizde salonu loş ışıkla aydınlatacağımız düzenlemeler yapabiliriz. Loş ışık pek çok kişi tarafından tercih edilir ama örneğin misafir ağırlarken kişilerin yüzlerini rahatça görebilmesi için kuvvetli bir ışık kaynağınızın da olması gerekir.

Evde dikkat çekmek istediğiniz bölümlere daha parlak ışıklar yerleştirerek bunu sağlayabilirsiniz. Göz her zaman parlak ışığa kayar. Bu durumun avantajını kullanarak, ışığı karşı duvara yansıyacak spot lambalarla bir odayı daha geniş göstermeniz bile mümkün. Evde büfe, çeşitli objeler, kütüphane gibi özel olarak aydınlatacağınız  köşeler odada bir odak noktası oluşturmanızı sağlayabilir.

Atmosferle başladık ama aydınlatma üzerine düşünürken odanın kullanış amacı öncelikli olmalıdır. Örneğin bir çalışma odası farklı mutfak farklı aydınlatılır. Mutfakta dolaplar içleri ya da tezgah için ekstra LED lambalar kullanmayı düşünebilirsiniz. Çalışma odasında tavan lambasına eşlik edecek bir okuma lambası gerekebilir. Çalışma masası için de bir masa lambası eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner