En Güzel Sofrayı Siz Kurun

servis ve sofra ürünleri, sofra düzenleme,

Yemeğe misafir çağırdıktan sonra her seferinde aynı sofrayı kurmaktan bıktığınızı düşünüyor ve değişiklik yapmanın yollarını arıyorsanız, işte birbirinden güzel öneriler. Bu fotoğraflarda farklı tarzlarda ama hepsi de birbirinden şık sofra düzenlemeleri görebilirsiniz. Kimi resmi bir sofrayı kimi arkadaşlarla geçirilecek resmi bir yemeği temsil ediyor ama her halükarda sofranızın göz dolduracağı kesin. Tanıdıklar arasında en güzel sofrayı kuran kişi olarak parmakla gösterilmek istiyorsanız, işte size çok farklı ve cazip 5 örnek.

Siyah, beyaz ve pembenin oldukça çarpıcı bir renk kartelası oluşturduğu bu sofra eğlenceli ve şık yemekler için örnek alınabilir. Bu tip bardaklara ara sıra rastlıyordum ve her seferinde nasıl bir sofrada kullanılabilirler diye kendi kendime soruyordum. Meğerse oldukça şık bir sofra düzenlemesine ön ayak olabiliyorlarmış.

Bu tip iddialı renklerde sofra takımları kullandığınızda beyaz örtü ile sofrayı dengelemelisiniz. Hem peçetede hem de örtüdeki şık dantel desenleri de başka bir ayrıntı. Bir doğum günü ya da kutlama yemeği için tercih edilebilecek  bence son derece enerji dolu bir sofra bu. Pembe yerine canlı bir mavi ya da turuncu kullanabilir, kendi zevkinize göre bu sofrayı uyarlayabilirsiniz.

Elbette yemeğe her zaman en samimi dostlarımız gelmiyor. Kimi zaman daha mesafeli olduğumuz ve sofradaki ölçülü tarzımızla etkilemek istediğimiz misafirlerimiz de olur. Bu gibi durumlarda birbirini tamamlayan, yemek, bardak ve çatal-kaşık takımlarını kullanmak daha yerinde olur. Yine de bu renkten vazgeçeceksiniz anlamına gelmez. Hatta farklı renklerde tabak ve bardak takımlarıyla alışılagelmiş beyaz tabaklar geleneğini kırmanız kesinlikle akıllarda kalacaktır.

Yukarıdaki fotoğrafta şeffaf şamdanlar ve yaldızlı mumluklar bu sofranın şıklığını tamamlayan ve kolayca uygulayabileceğiniz ayrıntılar. Ayrıca bardakların yanındaki minik geyiklere dikkat! Yılbaşı, bayram veya nişan gibi özel günlerde kurulan sofralarda o güne özel, bu tip minik aksesuarlar bulup sofraya koymanız misafirlerin hoşuna gidecektir. Hatta hatıra olarak saklayabilirler de!

Bir sofradan çok, bir yağlı boya tabloyu andıran bu sofra en neşeli ve en enerji dolu örneklerden biri. Bir tema belirleyip, örneğin fotoğraftaki gibi doğayı ve çiçekleri konu alan, değişik tabakları, masa örtülerini ve peçeteleri yan yana getirebilirsiniz. Ancak bir şartla: Renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Farklı desenler bir araya geldiğinde eğer ortaya bir uyum çıksın istiyorsanız hiç olmazsa renklerde tutarlılık olmalı.

Fotoğrafa şimdi bir de bu gözle bakın. Kırmızılar, sarılar, maviler farklı ürünlerde kullanılmışlar ama aynı tonda olduklarından görsel olarak bu güzel resmi ortaya çıkarıyorlar.

Yine tek tip sofra kuralını yıkan bir düzenleme ama bu kez başka bir uyumluluk göze çarpıyor. Aynı bardak takımının farklı bardakları kullanılmış ya da bir tabağın altlığı ile diğer tabağınki yer değiştirmiş. Aynı bardak modelinin farklı renklerine yer verilmiş. Böyle bir sofra için bir kaç yemek ya da bardak takımını birbirine karmanız gerekiyor. Özellikle kırıklar yüzünden bozulan takımları değerlendirmenin iyi bir yolu.

Hem resmi hem de neşeli görünmeyi başaran bir sofra. Koyu renk runner ile önce ağır bir hava yaratılmış fakat el yazısı desen taşıyan tabaklar bu ölçülü atmosferi yumuşatmaya yetmiş. Şık, cam bardaklar ve gümüş renkli çatal bıçaklar koyu zemin üzerinde ışıl ışıl parlayarak, iyice öne çıkıyorlar. Gördüğünüz gibi burada her şey koyu renk bir örtüyle başlıyor. Ancak koyu renkte bir örtü üzerinde koyu renk servis ürünleri  kullanmak aynı etkiyi yaratmaz. Açık renk ya da transparan objeler bu örtünün üzerinde iyice öne çıkıp olduklarından daha canlı renkte ve ışıltılı görünüyorlar. Özellikle örtüye uygun ama birkaç ton açık renkte peçeteler kullanmak, harika bir fikir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner