En Çok Yapılan 5 Dekorasyon Hatası

dekorasyon ipuçları,

İnsanın kendi evinin dekorasyonuyla uğraşması ayrı bir zevktir ama bunun kolay bir iş olduğunu söylemek haksızlık olur. Aynı oda için pek çok kişinin farklı farklı seçimleri olacaktır. Dekroasyon kuralları ile ilgili biraz bilgi ile işler kolaylaşabilir. Örneğin dekorasyonda en çok yapılan hataları önleyerek şık ve dengeli bir dekor oluşturabilirsiniz.

  • Orantısızlık

Bir odanın ölçülerine göre büyük kaçan mobilyalar odanın içini sıkışık gösterir ve ağır durur. Mobilyalar ve odanın büyüklüğü orantılı olmalıdır. Bu tip bir hata planlama ile önlenebilir. Odanın bir krokisini çizmek, ne kadar boşluk bırakılacağını hesapladıktan sonra mobilya için ayrılan yerin ölçüsünü almak işe yarayabilir. Odada rahat hareket edecek kadar pay bırakmalısınız. Bir halıdan duvara asılacak tabloya kadar bu orantı kural geçerli. Örneğin büyük bir duvarda tek başına asılı duran küçük bir çerçeve de aynı şekilde tuhaf duracaktır.

  • Fazla Süsleme

Gereğinden fazla renk, desen, aksesuar dekorasyonu dağınık ve göz yorucu kılar. Renk şemanızı iki ya da üç renkle sınırlamaya çalışın. Bu renklerden birinin beyaz, bej, krem rengi gibi nötr ve açık bir renk olmasına dikkat edin. Aynı kural desenler için de geçerli. İlk olarak en çok iki farklı deseni yan yana getirin. Nasıl göründüğüne bağlı olarak dengeyi bozmadan bir üçüncüsünü eklemeyi düşünebilirsiniz.

Aksesuarları bir odaya eklerken adım adım ilerleyin. Yine aksesuar eklemeyi düşündüğünüz odada örneğin duvarda iki-üç parça ile işe başlayın. Elinizdeki tüm resimleri asmak, orta sehpaya ya da konsola tüm aksesuarları dizmek hata olabilir. Aksesuarları ikili üçlü gruplar halinde tutun. Kalabalık olduğunu hissettiğiniz an durun.

  •  Az Süsleme

Odayı çok fazla doldurmak nasıl bir hata olarak görülüyorsa, odaya sıcaklık veya kişilik katan hiçbir süslemenin olmaması da hata olur. Minimalist tarzdaki dekorasyonlarda bile ortama yaşanmışlık hissi katmak adına bir sanat eseri, ev bitkisi ya da çerçeveli fotoğraflar odayı süslemekte kullanılır.

  • Şıklık Adına Rahatlığı Feda Etmek

Bu maddeye örnek vermek kolay çünkü bu hatayı yapmayanımız gerçekten de çok azdır. Güzel görünüyor diye aldığımız ama yıkadıktan sonra kırış kırış olan perdeler, iki ay sonra bambaşka bir renge bürünen beyaz halılar, yemek odasına çok yakışan ama bir on beş dakika sonra beli ağrıtan sandalyeler… Bu örnekler saymakla bitmez. Aldığınız herhangi bir ürünün rahat, kullanışlı, kolay temizlenen özelliklerde olması öncelikleriniz olmalı. Yalnızca şık göründüğü ya da moda olduğu için eve eşya almak sonrasında sizi üzecektir.

  • Eklektik Tarzı Fazla İleri Götürmek

Eklektik tarz özetle farklı dekorasyon tarzlarına, farklı dönemlere ait öğeleri bir araya getirmektir. Renk ve desenler alışılagelmişin dışında birliktelikler sergileyebilirler. Modern tasarımlı bir orta sehpayı klasik tarzda koltuklarla kombinlemek bu tarza örnek verilebilir. Ancak bu kesinlikle aklınıza estiği gibi öğeleri yan yana getirmek anlamını taşımaz. Denge ve uyum her koşulda gözetilmelidir. Eklektik tarzı denemek istiyorsanız yine en fazla iki veya üç stilde karar kılın. Öğeleri yan yana getirirken odanın kalabalıklaştığını ya da işlerin rayından çıktığını anladığınız an tekrar sadeleştirme yoluna gidin.

Alçıpan Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Klasik ve Modern Tarzı Nasıl Harmanlamalı?

Hint Tarzı Ev Dekorasyonu

Evde Göz Alıcı Bir Renk: Kobalt Mavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner