Duvar Boya Rengi Seçimi Nasıl Yapılır?

boya, renk,

Hepimizin başına gelmiştir: Usta bir kat daha mı sürsek? Bu benim istediğim renk değil! İkinci kat sürüledursun için için yanlış rengi seçtiğimizi de biliriz maalesef. Bu işin başka bir yolu yok mu? Seçtiğimiz rengin tam istediğimiz gibi bir renk olması mümkün değil mi? Aslında mümkün.

İlk kural, duvarınızın rengine karar verirken herhangi bir boya standının başında değil kesinlikle evinizde olun. Boyayacağınız odaya şöyle bir bakın. Ne renk olmasını istiyorsunuz? İlk önce ana renge karar verin, açığına koyusuna sonra sıra gelecek.

Boyayacağınız oda küçükse açık renkleri düşünmenizde fayda var. Mobilyalarınız hangi renklerde, aksesuarlarınız, halınız, perdeleriniz ne renk ya da ne renk olacak? Odayı döşenmiş, bitmiş olarak gözünüzde canlandırmayı deneyin. Bu duvarlar ner renk olmalı? sorusunu kendi kendinize sorun. Cevabı alana kadar duvarlarla konuşmaya devam edin. Belki biraz deli gibi gözükeceksiniz ama göreceksiniz ki önemli bir yol kat edeceksiniz.

Ardından rengini sevdiğiniz eşyalarınıza, aksesuarlara ya da internette gördüğünüz fotoğraflara bir bakın. Açık renk bir tişört olabilir, bir kitap kapağı, küllük, hediye paketi, çikolata kutusu… Size ilham verecek renk tonu her yerde karşınıza çıkabilir. Hangi renk aklınıza yatıyorsa şimdi duvarlarınızın bu renk olduğunu hayal edin. Sizi bayacak mı yoksa tam istediğiniz gibi bir oda mı olacak?

Kesinlikle bu rengi istiyorum dedikten sonra, öyle bir telaş evden çıkmayın. Rengi seçmenize yardımcı olan her neyse onu da yanınıza alın. Boya satın almaya rengi seçmenize yardımcı olan küpeyle gidin mesela. Eğer internette bir salon fotoğrafından ilham aldıysanız mutlaka çıkış alın. Aklımda tutabilirim sanmayın çünkü boya kataloğundaki yüzlerce renk art arda sıralandığında sevdiğiniz tonun hangisiyle eşleştiğini bulmanız neredeyse bir mucizedir!

Fotoğrafı ya da rengini beğendiğiniz objeyi katalogtaki renklerle yan yana getirerek, renginizi bulun. Bir önemli ipucu da burada var: Tam olarak eşleşen rengi değil de, onun bir ton koyusunu alın. Boyanın duvarda diğer yüzeylerde olduğundan daha farklı duracağını ve rengin geniş yüzeylerde daha açık bir tona bürünecek olmasını hesaba katın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner