Dünyanın En Güzel Bahçeleri

bahçe örnekleri, dünyadan peyzaj tasarımları, ünlü bahçe örnekleri,

Dünyanın en güzel bahçeleri başlığı altında, farklı ülkelerde oldukça geniş topraklara yayılan, kimi zaman tasarımıyla kimi zaman bitki çeşitliliğiyle göz dolduran bahçelere bir göz atacağız. Yolunuz bu ülkelerden birine düşerse bu harika bahçeleri ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin. Peyzaj tasarımına ilgi duyanlar için oldukça ilham verici örnekler oldukları kesin.

Versailles Şatosu / Fransa

Ünlü Fransız peyzaj tasarımcısı André Le Nôtre tarafından XIV. Louis’nin buyruğu üzerine, 17. yüzyılda tasarlanmıştır. 101 hektarlık bir alana yayılan bahçede çiçek yataklarını birbirine bağlayan patikalar, klasik tarz heykellerle süslü dinlenme köşeleri, yapay göller ve bir de kralın gondol gezintileri yaptığı su kanalı bulunuyor.

Singapur Botanik Bahçesi

Dünyanın en güzel botanik bahçelerinden biri olarak anılan Singapur Botanik Bahçesi 1859 yılında kurulmuş. 52 hektarlık bir alana yayılır ve 3 ana bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerden birinde Ulusal Orkide Bahçesi bulunur ve parkın en yüksek noktası olan bahçede 60.000 orkide vardır. Yalnız hemen belirtelim yukarıdaki fotoğrafta renklerle oynanmış ve bu haliyle bahçe bir kış bahçesini andırıyor.

Butchart Bahçeleri / Kanada

Kanada’daki Butchart bahçeleri arazi ıslahının en güzel örneklerinden biridir. Bir taş ocağı iken 1904 yılından itibaren bahçeye dönüştürülmüştür. 22 hektarlık alana yayılan bahçede 700 çeşit bitki bulunur. Özellikle Mart ve Ekim ayları arasında son derece renklidir.

Stourhead Bahçeleri / İngiltere

18. yüzyılda Henry Hoare II tarafından tasarlanan bahçedeki göl yapaydır. Bahçenin tasarımında ünlü ressamların tablolarından ilham alınmıştır. Bahçede yer alan Panteon ve Apollon tapınakları, o dönem tarihe olan düşkünlüğün birer simgesi gibidir.

Elbette dünyanın en güzel bahçeleri bu kadarla sınırlı değil. Daha pek çok ülkede, kimi zaman tarihi yüzyıllar öncesine dayanan oldukça görkemli peyzaj tasarımlarına rastlamak mümkün. Zaman zaman burada paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner