Dış Aydınlatma Direkleri

aydınlatma direkleri, aydınlatma ürünleri, bahçe aydınlatma,

Aydınlatma direği günümüzde sadece sokakların aydınlatılması amacıyla değil fabrika giriş çıkışlarında, otoparklarda güvenlik amacıyla, bahçe ve geceleri insan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda, site içleri, güvenlik gerekçesiyle sanayi tesisleri çevresi ve mağaza önlerinde, yürüme yolları ve bunlar gibi daha pek çok alanda kullanılmaktadır.

Geniş alanların aydınlatılmasında istenilen yükseklikte kullanılabilen aydınlatma direkleri bu özellikleri sayesinde oldukça avantajlıdır. Site içi yürüme yolları, kamusal park ve bahçeler ya da kendi özel bahçeniz için dekoratif ferforje veya daha hesaplı galvaniz kaplama aydınlatma direği çeşitlerini piyasada bulabilirsiniz.

Aydınlatma direği kullanmak özellikle özel bahçenizde ya da parklarda daha sıcak ve güvenli bir ortam yaratır. İlk olarak otobanlarda ve şehrin sokaklarında gördüğümüz aydınlatma direkleri kullanılmaya başlandığı ilk zamanlardan günümüze estetik görünüm ve fiyat açısından büyük değişikliklere uğradı.

Artık aydınlatma direkleri sadece yollarda gördüğümüz o kaba saba beton direklerden ibaret değil. Alüminyum döküm ve galvaniz aydınlatma direkleri aşağı yukarı istenilen her modelde üretilebilmektedir. Bunun sonucu olarak pek çok peyzaj tasarımcısı bahçelerin aydınlatılmasında bu estetik görünümlü aydınlatma direklerini kullanmaktadır.

Aydınlatma Direği Çeşitleri

Aydınlatma direkleri yapıldıkları malzemeye göre farklı model ve fiyat seçeneklerinde satılmaktadır. Başlıca aydınlatma direkleri arasında ferforje (dövme demir) aydınlatma direkleri, dökme demir aydınlatma direkleri, alüminyum aydınlatma direkleri ve beton aydınlatma direkleri gelmektedir. Ferforje aydınlatma direkleri en pahalı olanıdır. Alüminyum aydınlatma direkleri ise daha zengin model seçeneği ve fiyat avantajı sunar.

Aydınlatma direğinde ampulü korumak için kullanılan hazneler cam olabileceği gibi polikarbon gibi darbeye daha dayanıklı malzemelerden de üretilebilmektedir. Ampul hazneleri zevkinize göre küre modellerden, fener şeklinde olanlara, sarkan modellerden, tekli ya da çiftli modellere geniş bir model yelpazesi sunmaktadır. Aydınlatma direkleri ihtiyaç duyduğunuz yüksekliğe göre üretilebileceği gibi genellikle 3 metre olarak imal edilmektedir.

Elektrostatik boya ile renklendirilen aydınlatma direkleri yağmur, kar gibi hava koşullarına karşı dayanıklıdır. İstendiğinde galvaniz kaplanarak boyaların ömrü daha da uzatılabilmektedir. Elektrostatik boya renk seçeneğinde ral kartelası esas alınır. Ral renk kartelasına göre bej, mavi, bordo, sarı, kahve, füme, gül kurusu ve onlarca renk arasından seçim yapabilirsiniz.

Aydınlatma direklerinin sunduğu bu model ve renk çeşitliliği onların dış mekan aydınlatması için en çok tercih edilen ve ideal ürün olmasını sağlamaktadır. Endüstriyel, konut, şehir alanları için kullanılabilecek bir aydınlatma direği bulmak hiç de zor değil. Genellikle dış alan ışıklandırması için kullanılan aydınlatma direkleri alıveriş merkezi, havaalanı gibi geniş iç alana sahip mekanlara estetik görünüm kazandırmak ve daha sıcak bir hava yaratmak içinde kullanılmaktadır.

En sık kullanılan aydınlatma direkleri açık farkla yol ve sokak aydınlatmasında belediyelerin kullandığı direklerdir. Geceleri görüş alanını artırmak ve sokakları daha güvenli hale getirmek için kullanılan bu aydınlatma direkleri genellikle daha çok alanın ışıklandırılması için yüksek olur.

Güvenlik İçin Aydınlatma Direkleri

Geceleri aydınlatma direği ile ışıklandırılan alanlar kontrol edilmesi kolaylaştığı için daha güvenli hale gelir. Fabrika ve sanayitesislerinin çevresi, otopark alanları, mahalle araları ve site girişleri, şehir içindeki parklar ve yürüyüş yolları tepeden aydınlatma ile insanların güven içinde araçlarını park edebilecekleri, yürüyebilecekleri alanlar olarak kullanılabilir. Aydınlatma direği denilince ilk olarak yollar ve peyzaj uygulamaları gelse de güvenlik de bu direklerin kullanım nedeni olarak oldukça önemli bir yere sahiptir.

Mesela evinizin güvenliği için kameralı bir güvenlik sistemi kurduysanız ve bu kameralar gece görüş özelliğine sahip değilse geceleri kullanım dışı kalacaktır. Gece görüş güvenlik kameraları ise oldukça pahalıdır. Böyle bir durumda aydınlatma direği kullanarak güvenlik kameralarının gece görüş alanlarını aydınlatabilir ve hırsızlar için caydırıcı etki yaratabilirsiniz. Aynı durum mağazalar içinde geçerli. Mağaza dışında güvenlik kameraları olsa bile ortam karanlıksa hırsızlar için caydırıcı etkisi az olacaktır. Elektrik faturanızın kabaracağından endişe ediyorsanız hareket sensörlü armatürler kullanabilirsiniz.

Bahçe İçin Aydınlatma Direği Seçimi

Bahçeniz için dekoratif aydınlatma direği  seçerken pek çok model arasından seçme şansınız bulunuyor. Ancak model seçiminin yanı sıra yerleşim sırasında evin içine olumsuz bir etki olmamasına ve eve ışık girmemesine de önem verin. Bunun dışında elektrik tesisatı ile ilgili olarak uzmanlardan yardım almanızda fayda var. Bu lambaların satışını yapan pek çok firma ürünlerin elektrik altyapısını hazırlama hizmeti de vermektedir.

Aydınlatma direği doğru bir noktaya yerleştirilirse ve ampulü güçlüyse geniş bir alanı aydınlatabileceği için yerleşim yeri iyice düşünülmelidir. Bahçenizin büyüklüğüne göre 2-3 aydınlatma direğine ihtiyacınız olabilir. Ancak aydınlatma direklerini birbirine çok yakın yerleştirmemeniz bahçenin sakin havasını bozacağı için tavsiye edilmez. Eğer aydınlatma direklerini nereye yerleştireceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız bir peyzaj firmasından yardım alabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aydınlatma direkleri güvenlik gerekçesiyle, dekoratif aydınlatma için ve dış mekanlarda ekstra yaşam alanları oluşturmada kullanılabilir. Aydınlatma direği fiyatları ampul haznesine, direğin imal edildiği hammaddeye göre değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner