Deri Koltuklarla Salon Dekorasyonu

deri, suni deri,

Deri koltukların ağır, ölçülü ve gösterişli bir havası vardır. Bu yüzden deri koltuklar en çok ofislerde, prestij göstergesi olarak kullanılır. Bunun bir nedeni de gerçek derinin oldukça pahalı olmasıdır. Kısaca deri, bulunduğu ortamı ‘zengin’ gösterir. Suni deri üretiminin ülkemizde oldukça yaygınlaşması ve gelişmesiyle doğal deri görünümlü ve çok daha hesaplı koltuk takımlarına rastlanmaktadır. Doğal ve suni deri koltukları biraz daha yakından inceleyelim.

Gerçek deriden üretilen döşemelik kumaşlar için genellikle sığır, geyik, koyun, keçi derileri kullanılır. Hayvan türüne bağlı olarak bir ürün  benzerine göre daha pahalı olabilir. Doğal derinin işlenme süreci de önemlidir. Bu süreçte kullanılan kimyasallar derinin kalitesini etkiler. Suni deri ise sentetik bir malzemedir, plastiktir. Her iki malzemenin de kendilerine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Doğal deri koltuklar adı üzerinde doğaldır. Tozu içine çekmez ve hijyeniktir. Kolay kolay tutuşmaz. Suni deriye göre daha dayanıklıdır, hemen çizilip yırtılmaz. Ancak gerçek deri koltuklarda bollaşma ve buruşma görülebilir. Bu bir hata değildir, derinin yapısından kaynaklanır. Suni deri koltuklar ise gergin ve pürüzsüz durur.

Gerçek derinin başka bir önemli özelliği de elbette yumuşak dokusudur. Gözenekli yapısı sayesinde dokunulduğunda hoş bir his yaratır. Yine bu gözenekler sayesinde deri hava alır. Bu yüzden suni deriye kıyasla sıcak havalarda daha az terletir. Ancak döşemelik deri kumaşlarla ilgili bu şikayet yaygındır. Yazın oturulduğunda terletmesi ve kışın da soğuk olması bir dezavantajdır. Doğal deri de bu durum daha az rahatsız edici olsa da, özellikle suni deride bu yönde şikayetler olduğu söylenebilir.

Suni deri ise en çok hesaplı olması nedeniyle tercih edilir. Temizliği kolaydır ancak çabuk çizilip yırtılabilir. Bu nedenle hayvan beslenen, yatılı misafirin çok olduğu ya da küçük çocuklu evlerde kullanımı zor olabilir.

Deri koltuk alırken renk seçimi önemlidir. Açık renk deriye kimi zaman giysilerin kumaşından boya geçebilir. Kir ve lekeden kaynaklı renk değişimleri göze batar. Çok sık temizlik yapmak gerekir. Deri temizliğinde özel deri temizleyici sabun, süt kremi, deriye özel leke çıkarıcı gibi temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Nemli bir bezle tozu alınabilir.

Koyu renk deri koltuklar ise her salona uygun olmayabilir. Özellikle küçük salonlarda deri kumaş çok ağır kaçabilir. Salonu daha da daraltır. Hem kullanım hem de dekorasyon açısından tüm koltuk takımını deri malzeme seçmek yerine, tekli koltukları ya da sadece bir kanepeyi deri seçmek yerinde olabilir. Deri koltuğun yanına kadife veya parlak, ağır kumaşlar yakışacaktır.

Koyu renk deri koltuklarınız varsa duvarların, zemin ve perdelerin açık renk olması odayı ferahlatır, koyuluğu alır. Aksesuar rengi olarak kahverengiye en çok mavi, turkuaz ya da yeşil-turuncu ikilileri yakışacaktır.

Dekorasyon tarzınıza uygun deri koltuk modelleri bulmakta zorlanmazsınız. Modern köşe takımlarından, klasik kapitone desenli deri kanepelere piyasada pek çok farklı ürün çeşidine rastlanmaktadır. Farklı kumaştan kanepenin yanına deri berjerler şık bir düzenleme olabilir.

Çok güneş alan salonlar da deri malzemeye uygun değildir. Gerçek deri güneşi sevmez. Renginde solma olabilir ve ısı deriyi bozabilir. Suni derilerde ise daha önce sözünü ettiğimiz terleme sorununu yaşayabilirsiniz. Koltuk oturanı iyice terletir, biri otururken ıslanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner