Dekorasyonun Püf Noktaları

dekorasyon ipuçları, Dekorasyon önerileri,

Uzmanlar başarılı bir iç mekan tasarımında üç temel öğeyi öne çıkarır: İşlevsellik, atmosfer ve uyum. Dekorasyon konusundaki beceriniz ya da farklı fikirleriniz ne olursa olsun, odanız işlevsel olmak zorundadır. Bunun anlamı odanın amacına hizmet etmesi ve aynı zamanda rahat olmasıdır. Dekorasyonun püf noktalarına biraz daha yakından bakalım.

Bir odanın iç dekorasyonu ancak, herhangi bir rahatsızlığa ya da engellemeye yol açmadığı sürece ‘iyi‘ olmaya aday olabilir.

Yatak odası sizi dinlendirebilmeli, sabahları güne hazırlayabilmelidir. Çalışma odanız çalışmak için şevk vermelidir. Mutfakta rahatça yemek hazırlayabilmeniz, servis ürünlerini saklayabilmeniz gerekir. İşte sözü edilen işlevsellikten ya da rahatlıktan kasıt bunlardır.

Sıra atmosfere gelince, bir odayı dinlenmek ya da enerji depolamak üzere düzenleyebilirsiniz. Ama iksini birden elde etmeye çalışmamalısınız. Nötr renkler sakinlik ve dinginlik verirken, parlak renkler bir odaya enerji katacaktır.

Uyum konusunda ise renklerin uyumu dekorasyonda asla göz ardı edilmemelidir. Mobilyanız işlevsel olduğu kadar, tasarladığınız atmosfere ve seçtiğiniz renk paletine de uygun olmalıdır.

Başlıca unsurları saydık ama gerçekten sizi ve tarzınızı yansıtabilen, özel bir iç dekorasyonda gözünüz varsa başka maddeler de devreye girecektir. Denge bunların başında gelir.

Denge iki farklı biçimde uygulanabilir. Simetrik denge ya da radyal denge uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Hemen açıklayalım:

  • Simetrik dengede adı üzerinde odadaki öğelerde simetrik bir düzenleme göze çarpar. Örneğin bir yatağın her iki yanındaki, iki abajur gibi.
  • Radyal dengede ise bir odak noktası, merkez bir nokta seçilir ve dekorasyon onun etrafında şekillenir. Örneğin yemek odasındaki masa ve onu çevreleyen sandalyeler, tepesindeki avize gibi.
Odanın durağan ve ağır bir havaya sahip olmaması için dekorasyona ritim katmanız önemlidir. Aynı mekanda farklı yüzeylerde yinelenen renkler, şekiller ve desenler ortaya bir ritim çıkarır. Örneğin dama desen hem halıda hem de yastıklarda tekrar edebilir. Tabii denge unsurunu asla aklınızdan çıkarmayın ve bu tip bir tekrarı da odanın her köşesine yaymayın.

Eğer dekore ettiğiniz odada bir odak noktası ya da vurgu yapabileceğiniz bir öğe varsa bundan yararlanmayı unutmayın. Şömine, manzaralı bir pencere ya da büyük bir kütüphane odak noktanız olabilir. Bu odak noktasını kullanarak dikkatleri odanın zayıf yönlerinden uzaklaştırabilirsiniz. Üstelik dekorasyon sırasında mobilyanızı odak noktası etrafında düzenleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Mobilya alışverişini odanın genişliğine uygun olarak yapmalısınız. Küçük küçük eşyalar odayı dağınık gösterir. Büyük mobilyalar ise odayı daraltır. Bu ikisi arasındaki doğru noktayı bulmak için mobilya seçiminde dengeli tercihler yapmalı ve hiçbir uca kaymamalısınız.

Renkli ve Desenli Dekorasyon Örnekleri

Merdiven Sahanlığını Nasıl Değerlendirmeli?

Vizon Rengi ile Ev Dekorasyonu

Altın Rengi ile Dekorasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner