Dekorasyonda Zebra Deseni Nasıl Kullanmalı?

leopar desen, salon aksesuarları, zebra desen,

Zebra desen son yıllarda git gide daha çok kişinin gözdesi haline geliyor. Bu desenin dekorasyona ilginç bir hava kattığı ve pek çok dekorasyon tarzına uyum gösterebildiği bir gerçek. Hayvan desenlerine sıcak bakıyor ama evinizde nasıl yer açacağınıza karar veremiyorsanız zebra deseni nasıl kullanacağınıza dair aşağıdaki örnekler yardımcı olabilir.

Yukarıdaki bu şık antre dekorasyonu her şeyiyle güzel bir örnek. Küçük bir antre duvarını evin en şık köşelerinden birine dönüştürmek hiç de zor değil. Büyük bir ayna, küçük bir masa, şık bir abajur ve tabii ki zebra desen puf size gereken malzemeler. Zebra desenin en güzel yanlarından biri de pek çok farklı renkle bir araya gelip yine de ortama uyum gösterebilmesi.

Banyo fayanslarını zebra desen seçmek biraz fazla iddialı kaçabilir. Üstelik bu desen geniş yüzeylerde gözü yorabiliyor. Ancak beyaz bir banyoya asılacak zebra desen duş perdesi banyoya egzotik bir hava katabilir.

Bu duvarda bir zebra fotoğrafı kullanılmış ama piyasada sadece zebra desene yer verilen posterlere de rastlamak mümkün. Bu desenin diğer renklerle uyumundan söz etmiştik. Yukarıda bunun güzel örneklerinden birini görüyorsunuz. Sarı, yeşil, mavi, pembe ve beyazı bu tablo son derece şık bir şekilde tamamlıyor.

Banyoda duş perdesinden söz ettik ama bu deseni havlularınızda da kullanabilirsiniz. Üstelik zebra desenin sadece siyah beyaz değil, kahverengi, pembe ya da yeşil gibi pek çok farklı versiyonlarını bulabilirsiniz.

Zebra desen bir koltuk takımı ile başa çıkmak zor olabilir ama yukarıdaki fotoğraflarda olduğu gibi zarif bir tekli koltuk kütüphane önünde, şömine önünde, çalışma ya da yatak odasında rahatlıkla kullanılabilir.

Zebra deseni sadece siyah ve beyaz olarak düşünmeyin. Yukarıdaki fotoğraftaki açık kahve ve lacivertle birlikte kullanılan koyu kahverengi zebra desen halı odaya çarpıcı bir hava katmış. Halı demişken, zebra desenin en çok tercih edildiği ürünlerden biri de halıdır.

Dilerseniz bu deseni ilk önce nevresim takımında deneyip gözünüze hoş gelip gelmediğini test edebilirsiniz. Aslında bu diğer renk ve desenleri de test etmenin iyi bir yoludur. Pahalı bir mobilya veya aksesuar  almadan önce, düşündüğünüz renk ya da desende bir yatak örtüsü kullanarak, seçiminizin gerçekten hoşunuza gidip gitmediğini ölçebilirsiniz.

Halı veya yastıkta zebra desen karşımıza sık çıkar ama yatak başlığı olarak kullanıldığında etkisinin daha da çarpıcı olacağına hiç şüphe yok. Bu tip desenleri kalıpların dışına çıkarak farklı bir biçimde kullanmak her zaman ilgi çekici olacaktır.

Sehpa olarak da kullanılan bu puf, genellikle açık renk ve düz kumaşların kullanıldığı salonda kontrast oluşturarak mekana hareketlilik katıyor.

Hoşunuza giden ilginç bir deseni ya da parlak bir rengi eve katmanın en kestirme yollarından biri de puflardır. Yerinizin genişliğine göre ikili ya da tekli olarak zebra desenli bir puf satın alarak fazla iddialı olmayacak şekilde zebra deseni kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner