Dekorasyonda Renk Seçimi

dekorasyon ipuçları, renk uyumu, renkli dekorasyon,

Dekorasyonda renk seçimi yapmak sadece bir odada hangi renklerin kullanılacağına karar vermek değildir. Renk seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken ipuçları aslında bir oda için hangi renklerin doğru olacağından çok bu renklerin nasıl uygulanacağı ile daha çok ilgilidir. Sevdiğiniz renkleri bir kenara atmadan, sizi yansıtacak bir dekorasyon için gerekli pratik bilgileri sıralamaya çalışalım.

krem-rengi-tavan

Tavan boyası pek üzerinde durmadığımız bir noktadır ve tavanların beyaza boyanması neredeyse gelenek haline gelmiştir desek yanlış olmaz. Oysa beyaz boya her zaman içinde biraz gri bulundurur ve tavanı basık gösterebilir. Tavan için açık krem rengi tonlarını düşünebilirsiniz.

mor-dekorasyon

2. Renk Eşleştirmesi

Odada döşeme ya da perde, aksesuar gibi diğer tekstil ürünlerinde kullanılan bir renkle duvarları aynı renk yapmak oldukça iddialı ve göze batan bir görünüme neden olabilir. Bunun yerine duvarlarda kumaş renginin daha soluk bir tonu tercih edilebilir.

renkli-dekorasyon

3. Renkli Dekorasyonda Denge

Dekorasyonda renklere yer vermekte hiçbir sakınca yok ama tek bir şartla: Canlı veya göz alıcı renkler mutlaka nötr renklerle dengelenmeli. Turuncu koltuklarınızı beyaz ya da krem rengi ile dengelemezseniz ortaya enerjisi fazla, göz yorucu bir sonuç çıkabilir.

dekorasyonda-renk-uyumu

4. Devamlılık

Odanın her köşesinde aynı rengi kullanmanız mümkün olmayabilir ama yine de devamlılık adına renkleri odada dengeli bir şekilde paylaştırmayı ihmal etmemek gerek. Mor perdeler tek başına kalmamalı ve belki bir puf ya da bir duvar tablosu aracılığıyla odanın başka bir köşsesinde de yer almalıdır.

dogal-renklerle-dekorasyon

5. Kontrast

Sade ve doğal bir görünümden yana olanların yaptıkları hatalardan biri de doğal renkleri kullanırken kontrasta yeterince yer vermemeleridir. Krem ve bej rengin ağırlıkta olduğu bir dekorasyonda parlak beyaz ve siyah gibi koyu renk öğelere de ihtiyaç vardır. Bu tip göz alıcı detaylar olmadığı sürece oda sıkıcı ve tek düze olma riski altındadır.

mavi-beyaz-oda

6. Aşırıya Kaçmak Sakıncalı

Kullanacağınız renklere karar verdikten sonra renk uyumunda aşırıya kaçmak da sakıncalıdır. hep aynı iki rengi odanın her köşesinde kullanmak basmakalıp, yavan bir görünüme neden olabilir. Arada bu renkler nefes almalı olmalı, bu renklerin farklı tonlarıyla ya da nötr renklerle odada denge sağlanmalıdır.

salon-dekorayonu

7. Adım Adım Renk Ekleme

Dekorasyon sırasında biraz sabırlı olmakta fayda var. Duvar rengi, koltuk rengi, aksesuar derken renkler bir anda birbirine girebilir. İyi bir plan yapmak ve özellikle de aksesuarları odaya eklerken aşırıya kaçmamak iyi olur. Belli bir noktada odada biraz zaman geçirip nerelerde eksik var, oda başka bir rengi kaldırır mı, kontrast mı eksik, yoksa canlı bir renge mi ihtiyaç var daha iyi anlaşılabilir.

kucuk-odalar

8. Odanın Işığı

Dekorasyonda renk seçimini etkileyen faktörlerden biri de odanın ne kadar ışık aldığıdır. Aydınlık odalar için koyu renkleri kullanmak sakınca yaratmaz ancak özellikle de küçük odalarda, hele bir de ışık yetersizse koyu renkler odayı daha da daraltır.

Dekorasyona başlarken dergilerden, internetten ya da belki sevdiğiniz bir filmden ilham alabilirsiniz. Beğendiğiniz örneklere zaman ayırın. Renkler nasıl dağıtılmış, koyu renkler nerelerde, açık renkler nerelerde ya da canlı renkler ne kadar kullanılmış inceleyin. Yine de kendi iç sesinizi ve zevkinizi de yabana atmayın. Siz kendinizi iyi hissedecekseniz kimse seçtiğiniz renklere yanlış diyemez, unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner