Dekorasyonda Perdenin Yeri

pencere, tul perde,

Dekorasyonun önemli adımlarından biri de pencereleri nasıl değerlendirdiğinizdir. Perde seçimine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanız söz konusu odada farklı bir hava yaratmanızı sağlayabilir. Mekanın çok sade olduğunu ya da yeterince modern görünmediğini düşündüğünüzde mobilya yenilemek yerine perdelerinizi bilinçli bir şekilde seçmeniz, odanız için düşündüğünüz özel havayı oluşturmanız için gereken adım olabilir.

Farklı tasarımları olan perdeler pencere uygulamalarının en kolay ve en popüler yöntemleri arasındadır. Pastel tonların hakim olduğu bir salonunuz varsa renkli ve enine çizgili perdelerle biraz renk ve hareket katabilirsiniz. Modern görünüm için geniş çizgiler ve kontrast oluşturan tonlar seçmenizde yarar var.

Güncel bir tasarım oluşturmak için farklı perdeleri bir arada kullanabilirsiniz. Bu yatak odasında canlı renklerde, çizgili tüller koyu pembe perdeyle bir arada parlak ve çağdaş bir görünüm oluşturuyor.

Konu pencerelerden açılmışken, gün ışığından her zaman mümkün olduğunca faydalanmak en önce gelen prensiptir. Perde seçerken, eğer alt katta oturuyorsanız, kalın kumaşlı perdelerin yanı sıra mutlaka ışığı geçiren tül perdeler de edinmelisiniz. Böylelikle gün ışığı yerine kendinizi günün ortasında evde lambaları yakarken bulmazsınız. Tül perdeler artık pek çok farklı renklerde üretiliyor, bu yüzden tül perdelere ön yargılı yaklaşmayın. Tül perde demek evi ciddi ve nostaljik bir havaya sokmak değildir.

Rustik borular perde asmak için hem çağdaş hem de pratik bir çözüm. Burada siyah ve beyaz kontrastı, yatay şeritler halinde oldukça cesur ama kesinlikle şık bir perde deseni oluşturmuş. Açık renk zemin ve ahşap kaplamalarla nasıl şık durduğuna ve son derece modern bir görüntü ortaya çıkardığına bakın. Modern diyoruz çünkü bu perde odayla kaynaşmak yerine kendini öne çıkarıyor ve apayrı bir dekorasyon öğesi olarak adeta, buradayım diye bağırıyor.

Yine de daha önce de söylediğimiz gibi perdelerinizi ne kadar çok severseniz sevin, gün ışığından sakın feragat etmeyin. Güneş ışığına, doğal ışığa hem daha olumlu bir ruh hali için hem de evinizin daha yaşanabilir ve sıcak görünmesi için evde mutlaka yer vermelisiniz.

Fotoğraflardaki perdeler yurt dışındaki dekoratörlerin portfolyolarından derlenmiş olduğu için ne yazık ki bu ürünlerin nerede satıldığı bilgini veremiyorum. Beğendiğiniz desenlerin benzerleri için Türk firmalarının kataloglarını araştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner