Dekorasyonda Lacivert Renk Uyumu

koyu renkler, lacivert, uyumlu renkler,

Doğada lacivert renk her zaman için hayranlık uyandırıcı bir manzaraya eşlik eder. Güneş battıktan sonra henüz kararmamış bir gökyüzü ya da okyanusun en derin suları lacivertin sonsuzluğu çağrıştırmasına neden olur. Bu güzel ve derin rengi evinizde görmek istemeniz gayet anlaşılır bir durum. Laciverti evde başka hangi renklerle yan yana getirmek istediğinize örneklere bakarak karar verebilirsiniz.

Lacivert rengin öne çıktığı dekorasyon örneklerinin hemen hepsinde beyaz rengin bir şekilde tabloya dahil olduğunu görebilirsiniz. lacivert renk güzelliğini koyuluğundan alıyor belki ama evlerde koyu rengi kullanmak kolay değildir. Koyu renkler fazla kullanıldığında odayı daraltır ve karartır. İşte beyaz burada devreye girer ve laciverti dengeler. Tabloya aydınlık, ferahlık katar.

Söz konusu ahşap olunca öyle anlaşılıyor ki, lacivert renk ahşabın hemen her tonuyla uyumlu bir görüntü ortaya çıkarıyor. Küçük ve dar mekanlarda açık renk ahşapla, daha geniş mekanlarda ise ahşabın koyu tonlarıyla rahatlıkla bir araya getirilebilen bir renk. Ahşap evlerde en çok kullanılan mobilya ve döşeme malzemesi olduğundan farklı ağaç renklerinin lacivertle uyumlu olması büyük bir avantaj.

Lacivertle birlikte kullanabileceğiniz canlı ve çarpıcı bir renk arıyorsanız fuşya aradığınız renk olabilir. Lacivert kanepe fuşya yastıklar, lacivert masa örtüsü fuşya rengi çiçekler gibi çeşitli düzenlemeler için bu ikiliyi kullanabilirsiniz.

Lacivertin tamamlayıcı renklerinden biri de turuncudur. Bu da somon rengi, kiremit rengi ya da altın sarısı gibi turuncuya çalan renklerle laciverti kolayca eşleştirebileceğiniz anlamına gelir. Ancak turuncu da dekorasyon açısından zor bir renktir. Fazlası negatif bir etki yaratabilir.

Laciverte uyan renkleri ararken belki de en iyisi yukarıdaki gibi pek çok farklı tonun bir araya geldiği bir fotoğrafa bakmak. Altın sarısı, hardal sarısı, pembe tonları, mor, su yeşili, koyu kahverengi, sarı hepsi bir arada. Bu renklerin tümünü birden kullanmak elbette fazla iddialı olacaktır ama aralarından seçim yaparak lacivert renge sıcaklık katabilirsiniz.

Lacivert rengin duvardan mobilyaya cömertçe kullanıldığı bir salonda, rengin ağırlığı krem rengi ile dengelenmiş. İçinde sarı olan krem renginin lacivertle birlikte sade ve klasik bir görüntü ortaya çıkardığı söylenebilir.

Son olarak lacivert rengi bir yemek odasında görelim istedim. Beyaz sandalyeler ve siyah beyaz halı bu duvara çok yakışmış. Siyah beyaz halılar bu tip zamanlarda imdadınıza yetişebilir. Farklı bir duvar rengini tamamlamak için bir türlü istediğiniz etkiyi yaratacak halı rengine karar veremiyorsanız, yukarıdaki gibi bir düzenlemeyi düşünebilirsiniz. Renkli duvarlar için oldukça pratik ve şık bir çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner