Dekorasyonda Desen Çeşitleri Nelerdir?

çiçekli, çizgili, dama, desen,

Dekorasyonda desen ve doku çok önemli öğelerdir. Bir mekanın dekorasyon şeması planlanırken desen ve dokuların da bu plana dahil edilmesi, sonucun daha ilginç daha sofistike olmasını sağlayacaktır.

Özellikle de desenleri bir araya getirmek, farklı desenleri karıştırmak söz konusu olduğunda pek çok insan ne yapacağını kestiremez. Eğer desen kullanmanın temellerini anlarsınız, bu durum çok daha az korkutucu olabilir. Üstelik evinizde yapacağınız yepyeni uygulamaların da kapısını açar.

Temelde 4 çeşit desen vardır:

  • Geometrik
  • Çiçek
  • Motif
  • Resimli

Desenleri sorunsuz bir şekilde bir aray getirmek için desen ölçeği ve desen yoğunluğu da göz önüne alınmalıdır. Bu kavramlara aşina oldukça desenlerle, görenleri şaşırtacak bir ustalıkla oynayabilirsiniz.

GEOMETRİK DESEN

Verilebilecek başlıca örnek çok sevilen çizgili desenlerdir. Bu tip desenler oldukça dekoratiftir fakat zaman zaman göz yanılsamasına neden olup bambaşka algılamalara da neden olabilirler.

Örneğin dikey çizgiler bir yüzeyi daha uzun gösteri. Demek ki dikey çizgiler yüksek tavanlı evlerden çok alçak tavanlı evler için daha uygundur. Yatay çizgiler ise genişlik duygusu yaratmak için kullanılabilir.

Bir başka geometrik desen, dama desen de çok sık karşımıza çıkar. Kimi zaman samimi ve sıcak bir ortam yaratmak için kullanılır. Kimi zaman da en lüks ve resmi odalarda karşımıza çıkar. Geniş bir kullanım alanı vardır.

ÇİÇEK DESEN

En kolay tanıyabileceğiniz dekoratif desenlerin başında çiçek desenleri gelir. Adından da anlaşılacağı gibi başrolde çiçekler vardır. Kimileri çiçek desenine peçetede bile olsa tahammül edemez. Kimileri ise yatak örtüsünden mutfak perdesine çiçek desenli olsun ister. Tamamen zevk meselesidir ve birinin diğerinden daha haklı olduğu söylenemez.

Bir dekorasyonda çiçekler varsa kesinlikle odanın havasının yumuşayacağı söylenebilir. Eğer aynı odada birkaç, farklı çiçek deseni kullanırsanız görsel bir karmaşaya neden olabilirsiniz. Bu durumda araya örneğin dama desen gibi geometrik bir desen katarak karmaşayı bastırabilirsiniz.

İngiliz country tarzı gibi bir döneme ya da temaya gönderme yapan tarzlarda ya da romantik dekorasyon tarzında boca çiçek desenine rastlanabilir.

MOTİF DESEN

Görsel anlamda motif, tekrar eden bir görüntü anlamına gelir. Motif desen, tekrar ederek yan yana gelen ve bir süsleme oluşturan desenlerdir. Halı ve dantel motiflerini gözünüzün önüne getirmeye çalışın.

Soyut ya da temsili motif desenlere rastlanabilir. Temsili motifler ay, yıldızlar, deniz kabukları ya da çiçek gibi doğadan ilham alan resimlere yer verir. Örneğin bir banyoda deniz kabuğu motif oalrak seçilmiş ve fayans bordürlerinde, halıda ve sabunlukta kullanılmış olabilir.

Soyut tasarımlar ise geometrik şekillere dayanır. Noktalı ya da şal desenli motifler örnek olarka gösterilebilir. Seçilen bir motif desen kumaşlarda, duvar ve yer döşemesinde, hatta odadaki aksesuarlarda kullanılabilir. Dekorasyon temasını daha güçlü kılan ve odanın genelinde birlik sağlayan bir etkisi vardır.

RESİMLİ DESEN

Resimli deseni tüm odada uygulamak konusunda acele etmeyin. İlk olarak dekoratif yastık gibi küçük yüzeylerle başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner