Dekorasyonda Canlı Renklerin Uyumu

canlı renkler, renk uyumu, renkli dekorasyon,

Dekorasyonda renk uyumuna dair farklı kaynaklara rastlıyoruz ancak bu kez parlak ve canlı renklerin uyumuna dair sizi hiç yanıltmayacak bir tablo var karşınızda. Pastel tonlarda ev dekore ederken herkes az çok işin içinden çıkabilir. Konu turuncu, pembe, sarı, turkuaz ya da mor olunca işler biraz zorlaşır. Hele bir de desen kullanmak isterseniz en iyisi bir kılavuza başvurmaktır.

Tasarımcı Lars Contzen uzun yıllara yayılan tecrübesini ColourCourage adlı bir projeye yansıtmış. (www.colourcourage.com) Özellikle iç mekan dekorasyonunda kullanılabilecek canlı renklerin hangilerinin bir araya geldiğinde en iyi sonucu vereceğini bir tabloya dökmüş. Her skala için en fazla 5 renk kullandığı tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

Beş rengi birden kullanmak biraz ustalık isteyeceğinden, dilerseniz her bir skalada, yukarıdan aşağıya olmak üzere ilk dört ya da sadece ilk üç rengi seçerek de uygulayabilirsiniz. İşte Contzen’in tablosu. Tabloda yukarıdan aşağıya her bir sıra farklı bir skalayı temsil ediyor. Yani burada 8 adet kombinasyon var.

Bu tabloda hangi renkler var: Beyaz, çakıl taşı ya da kum rengi her skalada yer alıyor. (Bu renkler diğer parlak renkleri dengeleyecek daha sade ve pastel tonlar olarak düşünülmeli.)

Ardından siyah, bergamot, kil rengi, turkuaz, lila, limon sarısı, köri sarısı ve kırmızıyı görüyoruz. Yavaş yavaş canlı renkler de gördüğünüz gibi araya karışmaya başlıyor.

Beton rengi, kirli sarı, ahududu, çikolata rengi, petrol rengi, patlıcan moru ve şarap rengi de bu tablodaki diğer renkler. Çİm yeşili, çamur rengi, açık gri ve cam göbeği ile bir araya geliyorlar.

Nasıl bir araya geleceklerini ise, başta da söylediğimiz gibi tabloyu takip ederek öğrenebiliyorsunuz. Gelelim bazı uygulamalı örneklere:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner