Dekorasyon Tarzınız Hangisi?

klasik tarz, sabunluk,

Sık sık dekorasyonda tarzınızı belirlemenin işleri ne kadar kolaylaştıracağına değiniyoruz. ‘Tarz’ sözcüğü sizin için işlerin daha da karışmasına neden oluyorsa, yalnız değilsiniz. Bazılarımız ‘Ben klasik severim.’ der ve artık bütün seçimlerini kolayca yapar. Ancak hepimiz bu şanslı kişiler arasında değiliz. Kimilerimiz de alışveriş esnasında gözüne hoş görünen ürünleri toplar ama bir araya getirdiğinde birbirlerine uymadıklarını fark eder.

dekorasyon-tarzlari

Buradaki sabunluk tablosunu, tarzınızı belirlemek için bir harita gibi düşünebilirsiniz. Farklı tarzda sabunluklar gruplanmış ve bu şekilde her tarzın genel hatları açıkça görülebiliyor.

Modern Tarz: ürünlerde süsleme yok, tasarımda sade çizgiler hakim. Pürüzsüz ve gözü yormayan tasarımlar yapılmış. Buna karşın kullanılan malzeme, renk ya da doku aracılığıyla farklı görünüyorlar. Modern dekorasyonda mobilyalar için de tüm bunların geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Kullanışlı olmaları önemli.

Vintage Tarz: Sabunluklar sanki eski bir sandıktan çıkmış gibi duruyorlar. Nostaljik, geçmişe götüren tasarımları var. Zarif ve biraz da süslüler. Hemen yanlarında bir demet çiçek olmalı, eski parfüm şişeleriyle tamamlanmalı hissi veriyorlar. Cam gibi klasik ve eski bir malzeme de tarzı tamamlıyor.

dekorasyon-stili

Eklektik Tarz: Belli bir tarza sadık kalamayanlar için biçilmiş kaftan. Zıtlıkları bir araya getiriyor. Desenlere bolca yer ayrılıyor. Modern bir tasarımı sade bir renkle değil de, çarpıcı bir renkle tamamlıyor. Ya da klasik gibi görünen bir tasarım üzerinde çağdaş çizgiler yer alıyor.

Klasik Tarz: Her şeyden önce parıltılı ve kesinlikle ‘lüks’ diye bağırıyor. Taşlar, süslemeler, malzemedeki ağırlık göze çarpıyor. Ürünlerin işlevinden çok tasarımlarının ve nasıl göründüklerinin öne çıktığı anlaşılıyor. Bu sabunlukların durduğu banyoda kristal taşlı bir avizenin de bulunması, kimseyi şaşırtmaz.

Renkli Tarz: İlk olarak bu tarzın yüksek bir enerjiye sahip olduğu görülüyor. Canlı renkler, desenler bir araya gelmiş. Genel olarak bir rahatlık hakim. Sıcak ve davetkar bir tarz. Ürünlere bakınca insan kırmaktan, bozmaktan çekinmiyor.

Elbette başka tarzlar da var ama şimdilik onlar bu yazının dışında kaldı. Umarım bu sabunlukların dekorasyon tarzı konusunda kafası karışık olanlara az da olsa yardımı olabileceğini düşünmek hata değildi. Bir mekanı dekore etmeye başlarken böyle küçük bir parçadan yola çıkıp, genelin nasıl görünmesini istediğinize karar vermeye çalışmak, sizce de işe yarayabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner