Dar Salon Dekorasyonu İpuçları

dar,

Dar bir salonu dekore ederken eşya ve renk seçiminde özenli davranarak hem dikkat çekici hem de rahat edebileceğiniz bir salon düzenleyebilirsiniz. Küçük salonlar için uygun düşen tarz odanın sıcak, samimi ve rahat olmasıdır. Geniş rahat bir kanepe, şık bir sandalye ve çok sayıda farklı ışık kaynağı kullanarak böyle bir salon ortaya çıkarabilirsiniz. Salonun genelinde açık renkler kullanıp duvarlardan birinde parlak ve koyu bir renk tercih edebilirsiniz. Dar salon dekorasyonu ipuçları konusunda yazının devamında çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

  • Dar bir salon için mobilya alırken, bir eşyanın birden fazla amaç için kullanılabilmesi pratik çözümlerden biridir. Bazalı bir koltuk, çekyat kanepe, sehpa olarak kullanabileceğiniz bir puf bu tip eşyalara örnek olarak sıralanabilir.
  • Salonunuz dar ise mobilya konusunda bir başka önemli nokta orta sehpadır. Orta sehpanızı çok geniş tutmayın. Salonda yer olsa bile, geçişleri engeller, odanın küçük algılanmasına neden olur. İnce uzun ya da kare bir orta sehpa tercih edin. İki katlı, çekmeceli gibi eşya saklayabileceğiniz modeller ortalıktaki ıvır zıvırı da toplayacaktır.
  • İlk başta da söylediğimiz gibi rahat ve derli toplu bir kanepe alın. Odayı tekli koltuklarla döşemek kulağa yerden tasarruf ettirir gibi gelse de aslında dağınıklık hissi yaratıp salonun iyice dar algılanmasına neden olur.

  • Ufak salonlar için düşünülmüş birçok dekorasyon önerisinde açık renkler kullanmanın odayı daha geniş göstereceği söylenir. Elbette bu düşüncede doğruluk payı vardır. Öte yandan bir derinlik algısı yaratmak ve salonu ‘ufak’ yerine samimi göstermek adına koyu ve parlak yüzeylere de ihtiyaç vardır. Örneğin bu fotoğraflarda koyu renk bir berjer ya da kanepe kullanılarak sözünü ettiğim etki yaratılmış.
  • Soldaki fotoğrafta ise tekli koltuk yerine, iki adet desenli ve renkli sandalye kullanılmış. Bence bu da çok hoş bir fikir. Böylelikle daha fazla kişi için yer açılmış oluyor. Üstelik sandalyelerin yerini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Odaya renk ve hava katmaları da cabası. Mutlaka deneyin.

  • Sarı renk ilginç bir renktir çünkü bir odaya enerji ve samimiyet katmasının yanı sıra çok fazla kullanılırsa bu enerjiyi çekebilir. Ancak dar bir salonda zaten çok fazla kullanım alanı olmadığı için sarı rengin tüm avantajlarından faydalanılabilir. Soluk bir sarı tonunu mobilya kumaşlarında kullanabilir ya da fotoğraftaki gibi tek bir mobilyada çarpıcı bir sarı tercih edebilirsiniz.
  • Bu tip ilginç bir köşe oluşturmak dar bir salona karakter katacak ve onun farklı algılanmasını sağlayacaktır. Bunun için çarpıcı bir mobilya satın almak yerine duvarlardan da faydalanabilirsiniz. Duvarlarınızdan birini aynalarla ya da dekoratif tabaklarla süsleyerek bu etkiyi yaratmanız mümkün.

Her iki fotoğrafta da kanepe arkasına ince bir masa yaslanmış. Eğer salonunuzda benzer bir boşluk varsa kesinlikle bu şekilde değerlendirmelisiniz. Böylece salonun orta kısmını daraltmadan kendinize bir çalışma köşesi ya da eşyalarınız için saklama yeri oluşturabilirsiniz.

Duvarınızı farklı objelerle süsleyerek evinize karakter katabileceğinizden söz etmiştim. Ancak herkes bundan hoşlanmayabilir. Kimileri salonunda fazla dekoratif eşyadan hoşlanmaz. Eğer öyleyse siz de tek duvarınızı farklı bir renge boyayarak, desenli bir duvar kağıdı döşeyerek ya da taş kaplama veya tuğla görünümlü bir duvar sergileyerek, yine aynı vurguyu yapabilirsiniz.

Dar salonlarda ışık kullanımı da önemlidir. Özellikle gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmaya bakın. Pencereleri kalın perdelerle örtmeyin. Eşya sığdırmak için pencerelerden birini feda etmeyin. Abajur, lambader, spot lamba gibi pek çok ışık kaynağına bir arada yer verin.

Bu son iki fotoğraf burada söylediklerimizi az çok özetler gibi. Dar salon dekore ederken salonu büyük göstermekten ziyade rahat, kullanışlı ve samimi göstermeye odaklanın. Sizin zevklerinizi yansıtan, seveceğiniz köşeler oluşturmaya bakın. Dinlendirici bir atmosfer yaratabilirseniz (renklerle, ışıkla, aksesuarlarla) bunun geri dönüşü ferahlık, rahatlık duygusu olacaktır. Bu da bir dar salonu geniş göstermeye yeter de artar bile.

Fotoğraflar: Desiretoinspire.net, Google, Westelm.com, HouseBeautiful, Elle Decor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner