Çok Özel Banyo Tasarımları

banyo küveti, PVC zemin, taş duvar,

Bu makalede göreceğiniz banyo tasarımları çok özeller çünkü alışılagelmiş banyo düzenlemelerinin bir adım ötesine geçiyorlar. Genellikle evlerde klozet, küvet ve lavabo yerleştikten sonra bir de açık renk fayanslar döşenir ve böylece ortaya pek çok evde rastladığımız standart banyo tasarımı çıkar. Banyo tasarımında nasıl fark yaratılır sorusuna, buradaki örnekler birkaç doğru verebilirler.

Ahşap, lake ve fayans döşemenin bir araya geldiği ferah ve şık görünümlü bir banyo. Parke zemin ilk bakışta göze çarpıyor. Genellikle banyo zemininde karoya alışık olduğumuzdan bu detayın önemli bir fark yarattığı söylenebilir. Artık % 100 suya ve neme dayanıklı parke döşemeler sayesinde banyolarda bu tip zemin uygulamaları mümkün. Daha az maliyetli bir yöntemde PVC (vinil) zemin kaplamaları olabilir.

Yukarıda gördüğünüz oldukça lüks ve sıra dışı görünen banyo örneğini daha çok renkli duvarlarının ilham vermesi için seçtim. Geniş bir banyoda hayal gücünü biraz zorlayarak farklı desenlerin ve renklerin rahatlıkla kullanılabileceğine güzel bir örnek.

Bu örnekte koyu renk duvara monte edilmiş açık renk banyo dolapları, çerçevesiz, büyük ayna ve tabii ki yeşil bitkiler oldukça dikkat çekici. Evlerde banyoya çiçek yerleştirildiğine pek şahit olmuyoruz. Fotoğraf çekimlerinde banyolara çiçek veya bitki eklendiği oluyor ama yukarıdaki uygulama belli ki tasarımın bir parçası. Yapay bile olsa, yeşillik bu banyoya çok yakışmış

Birkaç detayın bir araya gelmesiyle son derece farklı bir tasarımın ortaya çıktığı başka bir banyo. Soldaki büyük pencereden görünen yatak, bize bu banyonun bir ebeveyn banyosu olduğunu gösteriyor. Dilerseniz stor perdeyle banyoda mahremiyetinizi korumanız da mümkün. Duvar yerine cam kullanılması oldukça ilginç bir fikir.

Yukarıdaki banyonun ilk bakışta klasik ve gösterişli bir havası var. Kristal görünümlü bir aplikle tamamlanan, geniş ve süslü ayna çerçevesinin bu etkiyi yarattığını  söylemek yanlış olmaz herhalde.

Hazır sözü klasik tarza getirmişken, son derece etkileyici bir örnekle devam edelim. Taş duvar döşemesinden klasik ayna çerçevesine, aydınlatma ürünlerinden tablolara kadar her detay kendi kategorisinde oldukça göz alıcı. Banyoda kullanılan farklı ögelerin belli bir tarz gözetilerek seçilmesi ve elbette kaliteli malzeme kullanılması işte böyle bir fark yaratabiliyor.

Modern banyo örneklerini sıkça inceliyoruz ancak yukarıdaki banyo tasarımı modernden de öte, sanki uzay çağını yansıtıyor. Bu örneğin banyoda mozaik kullanımına farklı bir yaklaşım getirdiği söylenebilir.

Taş kaplama duvarların en çok yakıştığı odalardan biri banyolardır. Banyoda suyla çok fazla haşır neşir olduğumuzdan, doğal ve dayanıklı malzeme seçimi her zaman önemlidir. Taş ve ahşap birlikteliği tasarımda genellikle olumlu sonuç verir. Yukarıdaki örnek bu söylediğimizin ispatı sanki. Ferah, temiz, modern bir görünüm.

Bu sene giysi mağazalarında neon renklere sıkça rastlayacağız. Bu da demektir ki ev aksesuarları da nasibini alacak. Peki banyoda neon yeşile yer verir misiniz? Yeşil fayanslar tavandan aydınlatılarak iyice öne çıkarılmış. Yeşil yerine mavi ya da pembe de kullanılabilir. Seçim sizin. Aklınızda bulunması gereken bu kadar iddialı renkleri duvara taşıdığınızda, duvarın bir kısmında ve banyonun geri kalanında açık renk kullanarak, rengin odayı boğmasını engelleyebilirsiniz.

Yuvarlak bir küvet aslında başlı başına ilgi çekici. Yukarıdaki fotoğrafta yuvarlak küvet, ahşap duvar kaplamaları ve mumlarla bir araya getirilerek fantastik bir köşe oluşturulmuş. Bu banyonun ne kadar kullanışlı olduğu bilinmez ama masalsı bir havası olduğu kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner