Çocuk Odası Nasıl Düzenli Tutulur?

kupa genc odasi yesil mor renklerinde,

Eğer çocuğunuzun odasında adım atacak yer kalmamışsa ve artık kapıyı açmaya korkuyorsanız, işi ele almanın zamanı gelmiş demektir. Çocukların odasını hem düzenli tutacak hem de onların oyun alanının neşesini kaçırmayacak düzenlemeler yapabilirsiniz.

Özellikle küçük yaştaki çocukların sizi taklit etmeye bayıldıklarını ve bunun da öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu unutmayın. Siz kendi alanınızı ne kadar düzenli tutarsanız o da kendi alanında aynısını yapmaya heveslenecektir.

Foto: getkidsorganized.net

Her sabah yatakların toplanması ve akşam yatarken yere saçılmış eşyaların toplanmasını bir ev kuralı haline getirin. Kendi odasını toplaması konusunda çocuklarınızı teşvik edin. Eşyalarını kolayca kaldırabilecekleri sepetler, alçak çekmeceler, oyuncak kutuları benzeri onlara bu konuda yardımcı olacak araçlar edinin.

Çocuk odası bir tasarımcının elinden çıkmış gibi görüneceğine bırakın çocuğunuzun içinde kendini iyi hissettiği, eğlenceli bir oyun alanı gibi görünsün. Odada fazla eşya kalabalığı olmamasına ve oyun oynayacak yer açılmasına dikkat edin.

Çocuğunuza eşyaları eşleştirmeyi ve gruplamayı öğretin. Kitaplar, pelüş oyuncaklar ya da boya malzemeleri için ayrı ayrı yerler belirleyin. Aradığında eşyalarını kolayca bulabilsin ve işi bittikten sonra neyi nereye koyacağını biliyor olsun. Unutmayın ki kararsız kaldığında ya da ne yapacağını tam olarak bilemediğinde bir çocuk için en mantıklı seçenek eşyaları dağınık bırakmak olacaktır.

Bazı iyi alışkanlıkların erken yaşlarda aşılanması gerekir. Küçük çocuklar kendilerine görev verilmesinden ve takdir edilmekten hoşlanırlar. Çocuğunuzdan odasını jilet gibi yapmasını beklemeyin ama oyuncaklarını toplama çabasını mutlaka takdir edin, onu yüreklendirin.

Çocuk odasını düzenlerken sadece kendiniz için değil çocuğunuz için de eşyaların kullanışlı olmasına özen gösterin. Yetişebileceği yükseklite raflar ve askılıklar onu düzenli olmaya heveslendirecektir. Bu tip düzenlemeler sırasında seçeceğiniz aksesuar ya da eşyalar mutlaka çocuklar için üretilmiş, yuvarlak köşeli ve tehlike yaratmayacak tasarımlarda olmalıdır.

Odasında resimlerini, el işi çalışmalarını ve benzeri eserlerini sergileyebileceği bir köşe oluşturabilirsiniz. Odasının ona özel olduğunu daha iyi hissedecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner