Çocuk Odası Duvar Renkleri

erkek cocuk odası, kız çocuk odası,

Bir çocuğun kişiliğini ve hayal gücünü en iyi ve doğru şekilde yansıtacağı düşünülen yer elbette kendi odasıdır. Çocuğun seveceği, orada uyumaktan ya da oynamaktan zevk alacağı bir oda düzenlemek için bazen doğru duvar rengi biraz yaratıcılık yeterli olabilir. En sık tercih edilen ve çocuklar için hayallerindeki odanın ortaya çıkmasına yardımcı olan pek çok renk seçeneği vardır.

yesil beyaz oda

Doğayı en güçlü şekilde temsil edebilen renklerden biri olan yeşilin canlı bir tonu çocuk odası için uygun renklerden biridir. Doğal niteliği sayesinde diğer renklerle eşleştirmesi kolay bir renktir. Üstelik diğer bir artısı da uykuya geçişi kolaylaştıran bir renk olmasıdır. İster ana renk ister vurgu rengi olarak çocuk odası duvarında kullanılabilir.

beyaz-oda

Kar Beyaz Duvarlar

Özellikle dar çocuk odalarında, odayı aydınlatacak ve daha geniş gösterecek bir renk varsa o da kuşkusuz beyaz olacaktır. Çocuk odasında beyaz renk ana renk olarak pek tavsiye edilmez çünkü fazla steril ve mesafeli bir görünümün ortaya çıkacağından korkulur. Aslında duvarları beyaz da olsa oyuncakları, kitapları, resimleri derken çocuğunuzun odası ister istemez renklenecek, canlanacaktır. Odanın soğuk görünmemesi için duvar süslemelerinden yararlanabilirsiniz.

mavi-cocuk-odasi

Mavi Herkes İçin

Mavinin sadece erkek çocuklarının tekelinde olduğu günler geride kaldı. Cam göbeği, bebek mavisi, gök mavisi, pastel mavi gibi pek çok tonu ister ana renk isterse aksesuar rengi olarak kız ya da erkek fark etmeksizin çocuk odasında kullanabilirsiniz. Mavi çocuk odalarında maviye genellikle kırmızı, yeşil, beyaz ya da pembe eşlik eder. Öte yandan turuncu, mavinin tamamlayıcı rengidir ve çocuk odasına sıcak enerjisiyle çok yakışır.

mor-duvar

Bereketin Rengi Mor

Mor renge daha çok kız çocuklarının odalarında rastladığımıza şüphe yok. Feng Shui’ye göre bereket ve zenginliği çağıran bu renk çocuk odalarında masalsı bir atmosfer yaratmak için birebirdir. Duvarda elbette koyu tonlardan ziyade leylak, lila gibi açık renkler kullanılması odayı daraltmayacağı ve karartmayacağı için daha avantajlıdır. Aksesuar rengi olarak yeşil kullanılabilir.

pembe-yatak-odasi

Vurgu Rengi Macenta

Tüm odayı olmasa da duvarlardan birini macenta rengi yapıp önüne beyaz bir yatak koyduğunuzu düşünün. Kesinlikle göz alıcı bir sonuç ortaya çıkacaktır. Macentayı fazla iddialı bulduysanız, pastel tonda bir pembe de işinizi görebilir. Bu tip canlı ve göz alan renkleri odanın tüm duvarlarında değil de tek bir duvarda vurgu rengi olarak kullanmak da başka bir seçenektir.

kahverengi-dekor

Kahverengiye Şans Verin

Çocuk odası deyince kahverengi, ciddiyeti ve ağırlığıyla bu odaya hiç de yakışmazmış gibi gelebilir. Oysa doğa ananın en temel renklerinden biri olan kahverengi hemen her odada kullanılabilir. İç karartmayacak açık bir ton duvarlardan birinde kullanılabilir. Parlak yeşil, mavi, pembe veya beyaz aksesuarla iyi gidecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner