Çizgili Duvar Kağıdı Dekorasyonu

çizgili, koçtaş duvar kağıdı renkleri,

Duvar kağıtlarının yeniden gündeme gelmesi evlerimiz için büyük bir şans. Üstelik eskisine göre çok daha kullanışlılar. Sadece modern tasarımlarıyla değil, duvar kağıtları artık toz tutmayan, anti-alerjik, kolay silinen, neme dayanıklı gibi harika özellikleriyle de göz dolduruyor. Birçok farklı desen sayesinde çizgili duvar kağıdı dekorasyonu evlere farklı bir boyut getirebilecek, dekoratif olarak pek çok olanak sunan malzemelerden biri. Burada çizgili duvar kağıdını üstelik en çarpıcı renkleri kullanarak evinize nasıl uygulayabileceğinize dair örnekler bulabilirsiniz.

 • Duvar kağıdınız için seçeceğiniz renkler, evin hangi odasında bu çizgili duvar kağıdını kullanacağınıza bağlı olarak değişecektir. Yatak odasında kahverengi, bej, yeşil tonları kullanılarak doğal ve dinlendirici bir ortam yaratabilirsiniz.
 • Antre ya da hol dekorasyonunda duvarınız için biraz daha çarpıcı renk birlikteliklerine yer verebilirsiniz. Vintage tarzı dekorasyon uygulamayı düşünenler hiç düşünmesinler ve parlak dokulu duvar kağıtları arasından mobilya ve aksesuarlarıyla uyumlu olabilecek renkleri seçsinler.
 • Antre dekorasyonunda duvar kağıdınız döşendikten sonra, vintage dekorasyonunuzu ahşap bir komodin, dresuar, şık bir ayna ya da abajur yardımıyla tamamlayabilirsiniz.

 • Farklı renklerde, ilginç bir duvar kağıdı kullanmaya karar verdiyseniz, bu hamlenizin devamını da doğru getirmelisiniz. Özellikle canlı ve sıcak renklerde duvar kağıdı seçtiyseniz yer döşemesi ve mobilyada sade renkler kullanmalı ancak aksesuarlarınızda duvar kağıdınızla uyan ürünler satın almalısınız. En soldaki fotoğraf buna güzel bir örnek.
 • Eğer mobilya kumaşınız desenliyse duvar kağıdını yine çizgili seçebilirsiniz ama bu kez renkler soluk ve pastel olursa karmaşıklığın önüne geçilebilir. Farklı desenlerin aynı rengin aynı tonlarında olması da, dağınıklığı engelleyebilir.

 • Renkleri evinizin odalarının ağırlığına göre düşünebilirsiniz. Salon misafir ağırladığımız ve diğer odalara göre şık görünmesine önem verdiğimiz bir odadır. Bu durumda biraz daha oturaklı renkleri kaldırabilir.
 • Sarı renkte çizgili duvar kağıtlarını bebek odası, çocuk odası ya da çalışma odası gibi ufak ama biraz neşelendirmek istediğiniz alanlar için rahatlıkla düşünebilirsiniz.
 • Yatay çizgili duvar kağıtlarının eve daha spor ve daha modern bir görünüm kattıkları doğrudur. Renklerin de elbette evin tarzı üzerinde etkisi olur.

Çizgili ve üstelik renkli duvar kağıdı dekorasyonu, elbette düz renk tercih edilen bir duvara göre çok daha vurucu bir etkiye sahip olacaktır. Bu etkiyi bütün duvarlara yansıttığınızda bir süre sonra sizi yormaya, enerjinizi düşürmeye başlayabilir. Bir odanın bütün duvarlarını değil de, bir ya da iki duvarını duvar kağıdıyla kaplayıp diğerlerini düz ve açık renkte (elbette duvar kağıdına uyumlu tonlarda) bırakabilirsiniz. Bu şekilde odanın daha derinlikli algılanmasını da sağlayabilirsiniz.

Duvar kağıdınızı seçerken, bu malzemeyi tek başına düşünmeyin, hata yapabilirsiniz. Şu soruları mutlaka kendinize sorun:

 • Seçtiğim duvar kağıdı ile mobilyalarımın rengi uyuyor mu?
 • Bu renklere uygun aksesuar bulabilir miyim?
 • İleride bu desenden sıkılır mıyım?
 • Duvar kağıdını bütün odaya mı yoksa sadece odanın bir böüne mi uygulayacağım?
 • Perdelerim duvar kağıdı ile uyumlu mu? (Çizgili bir duvar kağıdına desenli bir perde asarak maceraya atılmamanızı öneririm.)

Dikkat ettiyseniz fotoğraflarda canlı ve sıcak renklerdeki duvar kağıtları ile hep düz renk mobilya kumaşı bir araya getirilmiş. Duvar kağıdı ile aksesuarlar arasında bir kontrast oluşturmanız görsel açıdan güçlü, dikkat çekici bir etki oluşturur.

Evin farklı köşelerinde duvar kağıdınızı da farklı duyguları çağırıştırması için kullanabilirsiniz. Yatak odasında pembe kullanmak sabahları güne başlarken size enerji verebilir. Banyoda mavi çizgili duvar kağıdı dekorasyonu tazelik ve ferahlık hissini artırır. Zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz oturma odası gibi odalar içinse, gözünüzü almayacak daha açık renkleri tercih edebilirsiniz. Bunlar elbette genel görüşler. Önemli olan sizin kendinizi nasıl bir evde mutlu hissettiğiniz.

Alçak tavanlı odalarda boyuna çizgili duvar kağıtları kullanmanız odayı daha geniş gösterebilir. Ortadaki resimde ise enine çizgiler arka planda görünen düz duvar rengiyle aynı renk. Bu şekilde bir bütünlük ve derinlik algısı oluştuğu için küçük mutfak olduğundan geniş görünüyor. En sağdaki resimde ise yatağın demirleri ile duvar kağıdı çizgileri içiçe geçmiş. Bu tip grafik oyunları çizgili duvar kağıdıyla her zaman mümkün olabilir ve size sürprizli ve esprili bir dekorasyon şansı tanır.

Fotoğraflar: Elle Decor, Houzz.com, Hgtv.com, Harlequin.com, Kaboodle.com, Flickr, 2modern.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner