Çelik Merdiven Modelleri

çelik, merdiven,

Bina merdivenlerinde kullanılan belli başlı yapı malzemeleri vardır. Ahşap, alüminyum ve çelik bu malzemelerin başında gelir. Binanın özelliklerine ve merdiveni kullanacak kişilerin zevkine göre hangi malzemenin kullanılacağı değişebilir. Tasarım ve stil konusundaki farklı tercihler de en az yapı özellikleri kadar merdivenlerin modelini etkiler.

Çelik merdivenler en çok dayanıklı ve uzun ömürlü oldukları için tercih edilir. Özellikle kamu binalarında sıkça çelik merdivenlere rastlanır çünkü bu tip yerler her zaman çok kalabalıktır. Merdivenlerin çabuk yıpranmaması ve güçlü olması istenir. Ev ya da ofislerdeki trafik o kadar yoğun olmasa da çeliğin güçlü duruşu pek çok mekanı güzelleştirebilir.

Modellere gelince, çelik merdiven modelleri düz, dikey veya spiral gibi değişik tasarımlarla karşımıza çıkar. Sözünü ettiğimiz kamu binalarında genellikle düz modeller söz konusudur ama lüks bir otel girişinde ya da dubleks bir dairede pekala spiral biçiminde, estetik bir çelik merdivene rastlanabilir.

Ahşap merdivenlerin pabucu dama atılacak değil tabii ki. Ancak unutulmamalı ki, bugünün teknolojisi ile ahşap görünümlü çelik merdiven modelleri üretmek bile mümkün!

Çelik merdivenlerden söz ederken bu merdivenleri yerleştirmenin zor olacağı gibi bir ön yargı yaygındır. Birkaç temel öge sayesinde çelik merdivenleri bir araya getirmek kolaydır. Çelik merdivenlerin sağlamlığı sadece çelik malzemeden kaynaklanmaz. Çelik merdiven modelinin tasarımı, parçaların nasıl bir araya getirildiği de dayanıklı ve güçlü bir merdiven için önemlidir.

Kamu alanlarından fazlaca söz ettik ama evlerde çelik merdiven kullanımı da giderek yaygınlaşmakta. Sağlamlık dışında modern ve endüstriyel görünümü pek çok evde çok özel tasarımlara kapı açıyor. Çeliğin hantal ve demode göründüğü günler anlaşılan geride kaldı. Farklı uygulamalar ve modern teknikler sayesinde az yer kaplayan ve estetik görünen çelik merdiven modelleri ile eve tarz katmak mümkün olabiliyor artık.

Eğer güvenli bir şekilde kullanılacağından eminseniz, örneğin evde çocuk yoksa, rıhtı açık merdivenlerle çeliğin ağırlığını hafifleten, malzemesi göze batmayan ama tasarımıyla tüm bakışları üzerine toplayan merdiven modellerini düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner