Cam Tuğla Uygulama Örnekleri

cam tuğla, duşakabin, mutfakta cam, oda bölmeleri,

Cam tuğla uygulamaları son zamanlarda oldukça yaygın. Parlak ve saydam yapılı bu duvarların evin ışıltısını arttırdığı kesin. Cam tuğla ile örülen duvarların en çok banyolarda kullanıldığı gibi bir izlenim olsa da, pek çok farklı uygulama örneklerine rastlamak mümkün. Aşağıda sözünü ettiğim örneklerden bazılarını görebilirsiniz.

Cam tuğlaların banyolar dışında nasıl kullanıldığına bakacağız ancak önce bir banyo örneği görmüş olalım. Banyolarda cam tuğlalar en çok pencere yerine ve duş bölmesi (veya duşakabin) oluşturmak için örülür. Yukarıdaki fotoğrafta her iki uygulamayı aynı anda görebilirsiniz. Banyoda pencere her zaman sanıldığı kadar kullanışlı olmayabilir. İçerinin görünmesini istemezsiniz ama öte yandan içeriye doğal ışık girmesi de aydınlatma açısından önemlidir. İşte cam tuğlalar hem içerinin görünmesini engeller hem de doğal ışığı geçirir.

Mutfakta cam tuğla kullanmak için en büyük mazeretlerden biri de mutfağın yeterince ışık almaması olacaktır. Yukarıda  geniş sayılabilecek bir mutfağın anlıyoruz ki pencere sayısı yetersiz. Ocak arkası cam tuğladan örülerek doğal ışık mutfağa katılmış. Bu duvar yerine bir pencere de olabilirdi ancak o pencere kullanışsız olacaktı. Buzlu cam taktırmak ya da perde kullanmak gerekecekti. Ocak üzerine sarkan perde fikri de hiç cazip değil. Cam tuğlalarda ses ve ısı yalıtım özellikleri de düşünülmüştür.

Saydam ve aydınlık bir malzeme olmasına karşın cam tuğla duvarlar her uygulamada yeterince zarif durmuyorlar. Oysa yukarıdaki örnekte beton ve cam tuğla birleşimi ortaya son derece şık, zarif ve eğlenceli bir tasarım çıkarmış.

Cam tuğlalara bahçe dekorasyonunda çok sık rastlanmasa da yukarıdaki örnekte başarılı bir uygulama gözümüze çarpıyor. Evin avlusunu çitle çevrelemek yerine cam tuğlalar ile sınır çizilebilir. Elbette kendinizi bir kapsüle hapsolmuş gibi hissetmemeniz için, burada planlı bir düzenleme yapılması, yukarıdaki gibi farklı yükseklikleri barındıran hatta tüm bahçeyi değil de örneğin sadece yan duvarları veya giriş duvarını süsleyen bloklar inşa edilmesi önerilebilir.

Açık mutfağı salondan ayıran renkli cam tuğlalar şık ve eve enerji katan bir oda bölme paneli oluşturmuş. Bu tip bölmelere iş yerlerinde, restoran ve kafelerde daha sık rastlanıyor. Cam tuğla bölmelerden söz açmışken, cam tuğla duvarların desteksiz olarak örülmesi tavsiye edilmez. En azından iki yüzeyden destek almalıdır. Duvar ve zemin, tavan ve zemin gibi.

Kışlık evlerde apartman girişlerinde rastlıyoruz ancak yazlık evlerde evin giriş kapısı yanlarına ya da kapının hemen üzerine cam tuğla uygulaması düşünülebilir. Genellikle karanlıkta kalan girişleri aydınlatmak için de iyi bir yöntem. Cam tuğlalar dayanıklıdır ancak kırılmaz değildir. Eğer evinizi uzun süre boş bırakıyorsanız bu tip bir uygulamayı nasıl tedbirli hale getirebileceğinizi araştırmanız gerekir.

Cam tuğlaların farklı renklerinin yanı sıra mozaik, dalgalı, çizgili gibi değişik modelleri de bulunmaktadır. Kısa bir fiyat notu da düşmek gerekirse, 19 x 19 cm ölçüsündeki cam tuğlaların tanesi Koçtaş’ta ortalama 5 TL‘ye satılmaktadır. Yazımızı cam tuğla duvarların nasıl döşendiğine dair bir video ile bitirelim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner