Cafe Dekorasyon Örnekleri

cafe dekorasyonu, kafe dekorasyon örnekleri,

Cafe dekorasyonunda farklı kişiliklerdeki müşterilere aynı anda kendilerini rahat hissettirecek bir tema bulmak işin en zorlu kısmı olsa gerek. Ancak bir tema belirlemek işinizi epey kolaylaştırabilir. Tarihte bir dönem ya da bir film çıkış noktanız olabilir. Retro, vintage ya da modern sözcüklerinden birini ya da birkaçını kullanarak eklektik bir tarz da ortaya koyabilirsiniz. Burada pek çok farklı ülkeden cafe dekorasyon örnekleri bulacaksınız. Belki de aradığınız tarzı yansıtan bir tanesi çıkış noktanız olabilir.

Bir tema belirledikten sonra kullanacağınız renkleri, aksesuarları ya da fincan modellerini bu temaya uygun seçerek cafenizde bir bütünlük yaratabilirsiniz. Renk konusu önemli. Müşteriler cafeye girdikleri anda algıladıkları renkler kafe hakkındaki ilk izlenimi oluşturur. Kahverengi, kestane, yeşil ve mavi tonları en çok tercih edilen kafe dekorasyon renkleridir.

Kafenizin geniş pencereleri varsa güzel havalarda doğal ışıktan yararlanabileceğiniz için şanslısınız. Yine de pencerelerle ilgili düşünmeniz gereken bazı ayrıntılar olduğunu unutmayın. Güneş ışığı müşterileri rahatsız edecek derecede dik mi geliyor? Gölgelik düşünmeniz gerekebilir. Dışarıdan içerisi olduğu gibi görünüyor mu, içeride oturanların mahremiyetini de düşünmelisiniz. Pencerede kenarında oturanlar kışın üşümemeliler. Pencere yalıtımına dikkat.

İşte farklı bir dekorasyon. Koyu kahverengi riskli bir seçim olmasına rağmen burada bolca kullanılmış ancak renge ve belli bir desene sadık kalınmasıyla birlikte tutarlı ve modern bir hava yaratılmış.

Ev rahatlığını cafeye taşımak istiyorsanız rahat koltuklar, desenli halılar ve ahşap malzeme size yardımcı olacaktır. Geleneksel ve romantik bir tarzı olan bu cafe dekorasyonu insanın içini ısıtıyor. Duvar süsleri, bitkiler, tablolar ve aynalar bir cafede samimiyeti vurgulamanın en iyi yolları. Bunlara bir de günlük gazeteleri ve ev yapımı kekleri eklediğiniz de işlerin yolunda gitmemesi zor görünüyor.

Cafe dekorasyonunda sanat eserlerinden yararlanmak da iyi fikirlerden biri olabilir. Tanıdığınız sanatçılardan cafeniz için resim yapmalarını isteyebilir ve bunları hem sergileyip hem de satabilirsiniz. Sanatçılara da destek vermiş olursunuz. Bunun dışında kahve temalı resimler, kahve bardağı, kahve çekirdeği, kahve takımları ya da şehir manzaraları gibi pek çok fotoğraf ya da illüstrasyon da dükkanı renklendirmekte işinize yarayacaktır.

Cafede oturma gruplarını bir araya getirerek, kalabalıktan uzak kalmak isteyenleri de, sosyalleşmek için dışarı çıkmış olanları da aynı anda düşünmelisiniz. Cafenizde hem kalabalığa karışmak isteyenler hem de bir köşede kitabını okuyacak olanlar için ayrı ayrı köşeler düşünmeniz sizin için bir artı olacaktır.

Işıklandırmanın önemini sakın yabana atmayın. Beyaz ve parlak ışığı asla tercih etmeyin. Gözü yormayacak ve bir şeyler okumaya engel olmayacak derecede yumuşak ve sarı ışık her zaman daha olumlu sonuç verir. LED ışıklandırmadan yararlanabilir ve hem dekoratif hem de az maliyetli bir aydınlatma dekorasyonu yapabilirsiniz.

Örnekler arasında kırmızıyı yoğun şekilde kullanmaya cesaret eden nadir cafelerden biri. Eski model kırmızı sandalyeler göz alıcı ve insanın içini ısıtıyor. Bilardo köşesindeki açık renk ahşap ve kırmızı duvar birlikteliği de çok şık. Bu dekorasyona ne kadar özenildiği belli ama asla bir resmiyet yok. Aksine son derece samimi bir ortam yaratılmış.

İşletmenizin kesinlikle canlı renklere bürünmesini istiyorsanız profesyonellerden yardım almanızı öneririm. Doğru renkleri yan yana getirseniz bile doğru tonları seçmeniz de aynı derecede önemlidir. Çoğu kez renkli olmak adına karmaşa ve dağınıklık yaratılabilir ve bu da insanın enerjisini çeken bir ortama neden olur. Bu tip bir yerde kimse saatler geçirmek istemez.

Kimi cafeler güzeldir çünkü her şey bir örnek ve simetriktir ama yine de samimi bir ortam yaratılabilmiştir. Sıcak bir ortam kimi zaman renklerle kimi zaman çalan hafif bir müzikle, kimi zaman da loş ışıkla sağlanır. Bazen de yukarıdaki gibi tarzını tam olarak adlandıramadığımız bir mekana girer ama bir türlü çıkmak istemeyiz. Cafeye kişilik katmak istiyorsanız dekorasyon sırasında ne yaptığınızdan emin olmanız, anlamlı ve işlevsel parçaları bir araya getirmeniz ve her şeyden önce sizin bu mekanı eğlenceli bulmanız gerekir.

Buradaki bütün cafe dekorasyon örneklerine tekrar bir bakınca, ahşabın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Ahşabın doğallığı yansıtması ve belki de bu kapalı mekana doğadan bir parça getirmesi etkilidir. Metalle ya da camla birlikte kullanıldığında da sonuç gayet olumlu görünüyor.

Az önce ahşabı övdük ama bu seçeneğiniz olmadığı anlamına gelmiyor. Doğru renkleri ve doğru diziliş biçimlerini bir araya getiriyorsanız modern, sıcak ve sade bir mekana ahşapsız da imza atabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğraftaki cafe örneği sanırım bunun en güzel örneklerinden.

Fotoğraflar: Anthropologie.com, Plasplasticities.tumblr.com, Knstrct.com, Dezeen.com, Tumblr, Postlerferguson.com, Gandana.com, Ameblo.jp, Momoy.com, Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner