Bohem Tarz Dekorasyon

bohem, desen, etnik, etnik ile bohem tarzı arasındaki fark,

Bohem tarzda döşenmiş bir evde, evin hangi köşesini inceleyeceğinizi şaşırabilir, kendinizi oyuncakçı dükkanındaki bir çocuğa benzetebilirsiniz. Bu stil, farklı malzemeleri, farklı dönemleri, etnik ürünleri bir araya getirir. Rahatlık ön plandadır ama ustaca bir araya getirilen vintage ve çağdaş mobilyalar, sönük ve parlak renkler, bol bol kumaş ve etnik desenler, onları tamamlayan sanat eserleri ve biblolarla birleşir.

bohem-salon

Bu tarzı anlatırken ‘etnik‘ sözcüğünü sık sık kullanıyoruz ama ne demek istiyoruz? Hangi ülkeyi, hangi toplulukları kast ediyoruz? Cevap: Tüm dünyayı! Yağmur ormanlarının ahşabı, İskandinav ülkelerinin düz hatları, Asya’nın ve Latin Amerika’nın desenleri, kısaca belli bir bölgeye özgü, orijinal bulduğunuz her parça, her renk veya desen için Bohem tarz dekorasyonda yer açılabilir. Göz alıcı, sıcak, otantik bir ortam için bohem tarz, en elverişli tarzlardan biridir. Bu tip evlerde her ayrıntının başka bir hikayesi vardır.

aksesuarlar

Buraya kadar anlattıklarımızdan bohem tarzı başarıyla uygulayabilmek için öne çıkan iki madde olduğu anlaşılabilir:

1. Kontrast yaratmak: Renkleri, malzemeleri, dönemleri kullanarak göze çarpan ama kendi aralarında bir uyum oluşturan zıtlıklar. Endüstriyel tarzda sandalyelerle çevrili ahşap bir masa ya da mavi turuncu renklerde bir koltuk örtüsü gibi uygulamalar düşünülebilir. Vintage bir lambanın ışığı son derece modern bir duvar tablosunu aydınlatabilir.

salon-dekorasyonu

2. Farklılıkları ustaca bir araya getirmek: Bohem tarzda döşenen odalar genel olarak renkli, bol aksesuarlı ve desenli odalardır. Banyo ya da yatak odası olması fark etmez. Özellikle örtü, duvar süslemeleri, yastık ve halı benzeri aksesuarlar öne çıkar. Bu durumda özellikle de farklı desenler kullanılınca karışık bir görüntünün ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir.  Karışıklığı engellemek için renkleri birbirine uydurmaya, gözü rahatlatacak boş alanlar bırakmaya çalışabilir ve farklı desenleri ustaca kullanma ipuçlarına başvurabilirsiniz

modern-bohemrustik-salon

Tek bir tarzla yetinmek zorunda olmadığınızı da unutmayın. Modern, rustik ya da romantik tarz dekorasyona bohem tarzı katabilirsiniz. Örneğin son derece sade ve düz hatlara sahip modern koltuk takımını klasik desenli, göbekli bir  halı ile tamamlayıp, koltuklara kilim desenli yastıklar koyduğunuzda, ortaya daha sade olduğunu söyleyebileceğimiz modern-bohem tarz çıkacaktır.

yemek-odasi

El işi sanatlarıyla uğraşanlar, seyahat sevenler, sık sık ikinci el dükkanlarını gezenler bu tarzın içinde kendilerini rahat hissedebilirler. Beğendikleri parçalar ve hatta kendi ürettikleri için evde yer açmak kolay olur. Üstelik biraz dağınıklık da kimsenin gözüne batmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner