Beyaz Salon Dekorasyon Örnekleri

beyaz, beyaz salon, sade,

Beyaz bir salonu boş bir sayfa gibi farz edin ve stilinizle beraber karakterinizi de yansıtması için bu beyaz sayfaya neler ekleyebileceğinizi düşünün. Nasıl bir tarzın hoşunuza gideceğine bağlı olarak ister kontrast oluşturacak canlı renkleri bu salona katabilir isterseniz tamamen beyaz bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Beyaz salon görüntüsünü bozmadan da aksesuar ve kumaş seçimi aracılığıyla salona renk katmanın bazı yolları vardır. Aşağıdaki beyaz salon dekorasyon örneklerini inceleyerek, nasıl bir tarzın sizi yansıtacağına daha kolay karar verebilirsiniz.

Beyaz salon dekorasyonu yaparken işe duvarlarla başlamak doğru bir seçim. Duvar ve mobilyalarınızın beyaz tonlarında olmasıyla evin genelinde bu rengin hakimiyetini sağlamış olursunuz. Ancak unutmamalısınız ki, başka hiçbir renge yer vermeden beyaz kullanmak evinizin soğuk görünmesine, davetkar olmamasına neden olabilir. Bunu engellemek için beyazın kırık tonlarını seçebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi açık renk ama desenli bir perde, desenli yastıklar bir iki tane de olsa renkli aksesuar ve koyu renk bir büfe ile, evinizin fazla steril ve ıssız bir görünüme bürünmesini önleyebilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğrafta tamamen açık renklerle döşenmiş bir salon görüyorsunuz. Yine de kendine has bir sıcaklığı ve karakteri olduğunu söyleyebiliriz. Bunu sağlayan başlıca etkenlerden biri aksesuarlar. Renkli olmamasına rağmen farklı aksesuarlara yer vermeniz ve evin ışıklandırmasında sıcak ve sarı ışık kullanmanız ortamı yumuşatacaktır.

beyaz-salon-renkli-aksesuar

Beyaz salonda göz alıcı renk ve desende aksesuarlar kullanmanın etkisi ise bambaşkadır. Özellikle de dekorasyona fazla para harcamak istemeyenler bu taktiği kullanabilir. Beyaz mobilyalar ve renkli yastıklar sıcak ve modern bir görünüm yaratmanıza yardımcı olur. Ürünlerin malzemesi ya da pahalı olmamaları hemen göze batmaz.

Bembeyaz bir salonda kontrast yaratmak için en uygun parçalardan biri orta sehpa olacaktır. Koyu ahşap renkte seçeceğiniz bu parça ile odanın merkezinde bir odak noktası yaratmış olacaksınız. Koyu rengin yanı sıra ahşap gibi doğayı yansıtan, doğal bir malzemenin yaydığı sıcaklık hemen salona yayılacaktır. Bu fotoğrafta şöminenin iki yanına simetrik olarak yerleştirilmiş sehpaya uyumlu ahşap sandalyeler dikkat çeken diğer bir nokta.

Beyaz evlerde eğer renk kullanmak istemiyorsanız, ahşap veya hasır kullanarak da ortama enerji katabilirsiniz. Açık renk ahşap ve desenli açık renk kumaşlar renk alternatifi olarak eve hareket getirecek diğer ögeler olabilir.

Bu fotoğrafta salonda renk kullanmaya gerek yok çünkü o kadar güzel ve yeşil bir bahçe manzarası var ki, evin ihtiyacı olan tüm doğallığı sağlıyor. Eğer bahçeye bakan, bol ışık alan, pencereli bir salonunuz varsa, hiç çekinmeden beyaza bürüyebilirsiniz. Yine de ahşap köşe sehpaların, bahçeyi sanki eve taşıyan bir devamlılık sağladıklarını kabul etmeliyiz. Üzerlerine yerleştirilen çiçekler de bu iddiamızı doğruluyor.

beyaz-dekorasyon

Beyaz rengi gerektiği gibi süsleyemeyeceğinizi ya da renk eklerken başarısız olacağınızı düşünüyorsanız açık renk parke ve birkaç koyu renk yastıkla da idare edebilirsiniz. Renkleri çok fazla karıştırmamak daha iyi olabilir. Buradaki fotoğrafları kendinize örnek alabilir ve renk paletini aynı biçimde uygulamayı deneyebilirsiniz. Bu makalelerin amacı da bu zaten!

Renk ya da çok ilginç aksesuarlar kullanmadan önce ev bitkilerine bir şans vermelisiniz. Özellikle canlı bitkiler salonunuz için doğal bir enerji kaynağı olabilir. Tabii ruh enerjisinden söz ediyoruz! Yaz kış bakımı kolay olacak, evinizin ışık durumuna uygun bir ev bitkisi seçmelisiniz. Taze çiçekler de her zaman ortama olağanüstü bir canlılık katar. Ne yazık ki kısa ömürlü oluyorlar ama eviniz gözünüze monoton geldiğinde, birkaç vazoyu doldurarak bu monotonluğu kırabilirsiniz.

Beyaz salonlarda eğer canlı bir vurgu rengi kullanmıyorsanız, yardımcı renk olarak siyah yerine gri ya da kahverengi kullanmanız evdeki havanın sert ve iddialı olmamasını sağlar. Özellikle çikolata rengi sıcak ve doğal bir hava katkısında bulunabilir. Bej renkte beyaz kartelanıza her zaman katabileceğiniz, salonunuzu soğuk bulduğunuzda halı, perde hatta duvar rengi olarak imdadınıza koşacak bir renktir.

Açık kahve, altın sarısı ve somon renklerine rağmen yine de beyaz olarak algılayabileceğimiz klasik salon tarzına bir örnek görüyorsunuz. Kanepe, duvar ve perde gibi geniş yüzeylerde beyaz kullanmanız da aslında salonunuza ‘beyaz’ denmesi için yeterli olabilir. Bu yüzden beyaz bir salon dekore ederken tepeden tırnağa beyaz olmalı gibi bir önyargı taşımayın.

Bu makalede sözünü ettiğimiz pek çok ipucunu bir arada görebileceğiniz örneklerle makalemizi sonlandıralım. Unutmayın ki eviniz gün ışığı alıyorsa, geniş pencereleriniz ve hele ki bir bahçe, şehir ya da deniz manzaranız varsa, beyaz renk çok daha doğal ve şık görünecektir. Işık almayan, az pencereli yani kapalı salonlarda beyaz duvarların çokluğu fazla steril ve sanki resmi bir kurum ya da hastane havası verebilir. Bu nedenle eğer evinize dışarıdan yeterince katkı sağlayamıyorsanız tatlı renkte halılar, ev bitkileri, renkli halılar hatta renkli perdeler kullanarak beyaz rengin soğukluğunu mutlaka kırmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner