Beyaz Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

İskandinav tarzı, mutfak dekorasyonu,

Eğer beyaz bir mutfak dekorasyonu düşünüyorsanız İskandinav tarzı dekorasyon ilginizi çekebilir. İskandinav ülkeleri havanın genellikle karanlık olduğu, çevrenin bembeyaz karla kaplı olduğu, soğuk ülkelerdir. Buna karşın İskandinav tarzı dekorasyonda evler aydınlıktır, beyaz hakimdir. Geleneksel aksesuarlar ve kontrast oluşturacak renklerle eve sıcaklık katılır. Sade ve işlevsel mobilyalar öne çıkar. Doğal ışık ve malzemeye önem verilir. Bu düşüncelerden yola çıkarak aşağıdaki beyaz mutfak dekorasyon örneklerini inceleyebilir ve sizin tarzınıza en uygun olanları belirleyebilirsiniz.

Beyaz mutfak dekorasyonunda beyaz rengi mutfağın hangi bölümlerinde kullanmak istediğinize karar verin. Tepeden tırnağa beyazlık mı istiyorsunuz yoksa zeminde ya da duvarlarda farklı bir renkle, mutfağa biraz sıcaklık katmak ister misiniz?

Beyaz mutfakta adı üzerinde beyaz eşyalarınız sorunsuz bir şekilde dekorasyonunuza ayak uyduracaktır. Bunun yanı sıra eğer mutfak aletleriniz metalik gri renkteyse de telaşlanmanıza gerek yok. Beyaz mutfak dekorasyonunda metalik rengi çekinmeden kullanabilirsiniz.

Mutfakta pek çok ev aletinin ve kapkacağın bulunması bu odanın dekorasyonu için de bir avantajdır. Renkli küçük ev aletleriyle beyazın soğukluğunu kırabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta beyazların ortasında kara bir tabela kontrast oluşturmuş ve bu şekilde küçücük bir aksesuarla da etkili bir dekorasyon yapılabileceğinin kanıtlamış diyebiliriz. Kontrastın gücünden yararlanmayı her zaman düşünebilirsiniz.

Beyazla birlikte açık renkte zemin ve zemin rengindeki mutfak tezgahı da ortaya sade ve şık bir görüntü çıkartıyor. Bu fotoğrafta eğer zemin ve tezgah aynı tonda olmasaydı, bu mutfak böylesine çekici durur muydu sizce? Tavandan sarkan lambalar mutfağı monotonlaşmaktan kurtarıyor. Mutfak için aydınlatma ürünü seçerken tavan aydınlatmasının yanı sıra, tezgah aydınlatmasını da göz önünde bulundurun. Dekoratif lambalarla beyaz mutfak dekorasyonunu tekdüze olmaktan çıkarabilirsiniz.

Burada tezgah duvarı yine beyaz fakat bu kez fayans döşenmiş ve bu da mutfak duvarına bir hareket katmış. Renk skalası bozulmadan duvar dekorasyonu ile mutfağa farklılık katılailmiş.

Bembeyaz mutfakta birden karşımıza çıkan tuğla duvar ve koyu renklerde bir kilim, mutfağı ‘soğuk’ algılamamızı engelliyor. Beyaz bir mutfakta bu tip sürpriz dokunuşlar göze her zaman hoş gelecektir.

Eğer duvarlarınızın ya da zemininizin rengiyle oynamak istemiyorsanız, mutfağı renkli sandalyelerle de modern ve enerjik bir odaya dönüştürebilirsiniz. Masa çevresine farklı renklerde ya da farklı modelde sandalye dizmek epeydir çok tutulan bir uygulama. Dikkat ettiyseniz bu fotoğrafta da ahşap kullanımı göze çarpıyor. Ahşap beyaz mutfağa doğallık ve sıcaklık katarak odanın resmi bir havaya bürümesini engelliyor.

Beyazla birlikte kullanabileceğiniz ve modern bir dekorasyon tarzını yansıtacak renklerden biri de gridir. Farklı tonlarını beyaz mutfağın farklı bölümlerinde kullanarak yukarıdaki gibi özel bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Yine beyazla kontrast oluşturulmuş ancak bu kez zıtlık oluşturması için zemin kullanılmış. Açıkçası beyaz mutfakta her zamankinden daha titiz olmanız gerektiği düşünülürse, zeminin koyu renk olması işinizi biraz hafifletebilir!

Az önce koyu rengi zeminde gördük, şimdi de tezgah duvarında nasıl durduğunu görüyoruz. Yine son derece etkili ve şık duruyor. Tezgah duvarına yağ, su veya yemeklik malzeme sıçrayabilir. Koyu renk olması mutfağınızın her zaman daha temiz görünmesini sağlayacaktır. Sık misafir ağırlayanlara duyurulur.

Beyaz bir mutfak her zaman hep beğenerek baktığım siyah beyaz damalı bir zemin için son derece ideal olabilir. Mutfağın havasını bir anda nasıl da değiştiriyor ve odaya hem retro hem de sıcak bir hava katıyor. Bu fotoğrafta lacivert tercih edilmiş ama ,sterseniz turuncu isterseniz pembe sandalyeler de kullanabilirsiniz. Böyle bir zeminle çok çeşitli dekorasyon tarzını uygulama şansınız var.

Bana göre çok beyaz ama bu tip bembeyaz bir mutfağın meraklılarının sayısı hiç de az değil. Beyaz temizliği çağrıştırdığı için özellikle titiz kişiler mutfaklarının bu şekilde steril görünmesinden hoşlanabilirler.

Beyaz hala ön planda ama açık renk duvarlar ve ahşap bir zeminle etkisi hafifletilmiş diyebiliriz. Sandalyelerle yine kontrast oluşturulmuş ama sandalye oturaklarının beyaz olması mutfağın tarzına çok da aykırı durmamalarını sağlıyor.

Burada duvardaki aynayı ve tavandan sarkan zarif lambayı anmadan geçemeyiz. Sandalye yerine tabure kullanılarak yer kazanılmış. Doğal ışığın içeri girmesi içinse perde asılmamış. (Belki bir stor var ama fotoğraftan anlaşılmıyor.)

Masa koyamadığınız durumlarda ya da açık bir mutfağınız varsa bar taburelerinizi dikkatli seçmelisiniz. Özellikle beyaz bir mutfak dekorasyonunda dekorasyona hareket ya da ilginçlik katmak için en büyük şansınız bu tabureler olabilirler. Burada bu siyah ve modern tasarımlı tabureler yerine, 70’lerin renkli, retro tarz bar tabureleri seçilseydi, mutfağın tarzı başka türlü görünürdü.

Ahşap ve beyaz mutfakta gözler hemen siyah mutfak dolabına çevriliyor. Özellikle küçük mutfaklarda bu tip ilgi odağı olacak bir parça kullanarak dikkatleri mutfağın darlığı üzerinden başka bir yöne çekebilirsiniz.

Mekanın geniş olması sayesinde mutfağa sıcaklık katması için zeminin ahşap olması yeterli olmuş. Geniş bir alan doğal bir malzemeyle kaplı olunca, göz de beyazlıktan rahatsızlık duymuyor.

Siyah beyaz karoları ve geleneksel modelde ahşap beyaz dolabıyla bu mutfak evin geri kalanının bahçe içinde, yeşilliklerle çevrili bir Akdeniz kasabasında olduğu izlenimi doğuruyor. Renkli kordonuyla tavandan sarkan ampul de sadeliği vurguluyor.

 Fotoğraflar: Fresh Home

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner