Beyaz, Bej, Kahverengi Tonlarıyla Çarpıcı Odalar

bej, yemek odası takımı,

Beyaz, bej ve kahverengi tonları evlerde en çok kullanılan renkler arasındadır. Ahşap mobilyaların kahverengi tonlarıyla evlere aydınlık katan açık renklerin sıklıkla kullanılması da gayet anlaşılır bir durum. Tek sorun, böyle bir renk paleti seçtiğinizde odanın yeterince canlı görünmemesi ve sıkıcı bir havaya bürünme riskidir.

Yukarıdaki salonda beyaz, kahverengi ve bej tonları pastel mavisi duvarla çevrelenmiş. Bu duvar hem iç açıcı hem de salona enerji katan bir görünüme sahip. Özellikle de lacivert kanepe ve turuncu yastıklar odaya gereken hareketi ve enerjiyi katıyor. Mavi ve turuncu renkler birbirini tamamlayan renklerdir. Turuncu göz alıcı bir renk olduğundan geniş yüzeylerden çok aksesuarda kullanılması daha iyi olur.

Kartonpiyerlerin, şöminenin ve kapı çerçevesinin beyaz oluşu, yani bu öğelerin duvardan daha açık bir tonda olması sayesinde mavi duvarlar sanki daha gerideymiş gibi algılanıyor. Bu ton farkı da odayı olduğundan daha büyük göstermeyi sağlayan iyi bir ipucudur.

Renkli bir duvarla kullanılacak uygun zemin renkleri açık tonlar olacaktır. Aksi takdirde oda karanlık ve dar gözükebilir. Yukarıda bej koltuklarla aynı tonda kendinden desenli bir halı kullanılmış. Mavi ve altın rengi aksesuarlar salonun şıklığını pekiştirmiş. Turuncu yastıkların yanı sıra içinde parlak turuncu olan tablo da salondaki önemli ayrıntılardan biri. Böylece turuncu odada daha dengeli bir şekilde dağıtılmış görünüyor ve göze daha hoş geliyor.

Sıra yemek odasına geldiğinde buradaki renk paletinin kahverengi, krem ve beyaz renklerden oluştuğunu görüyoruz. Krem rengi ve bej arasındaki farka gelince, bej kahverenginin en uçuk tonuyken, krem rengi sarının en açık tonudur. Yukarıdaki yemek odasında koyu renk duvarlar ve mobilyalar açık renkli sandalye ve aksesuarlarla dengelenmiş.

Buradaki önemli bir ayrıntı duvarın bir yarısının beyaz olması. Bu şekilde koyu renk bir duvar uygulaması daha kullanışlı olur. Oda ok kapanmaz, beyaz renk koyuluğu dengeler. Duvar kağıdının özel desenini de göz ardı etmemek gerekir. Kahverengi zemin üzerindeki açık renk desenler görüntüyü epey zenginleştiriyor.

Yemek odasının duvarları bu kadar cıvıl cıvıl olunca elbette sandalyelerde açık renk ve düz bir kumaş tercih edilmiş. Halı desenli ancak soluk renk olduğundan göze batmıyor. Altın rengi ve açık mavi aksesuarlar salonla da bütünlük oluşturuyor. Desenli bir duvar kağıdı üzerine aksesuar asmak aslında biraz cesaret işidir. Buradaki uygulama oldukça başarılı. Altın rengi hem kahverengi hem de sarı ile uyumludur. Üstelik klasik tarz dekorasyonlarda çok kullanılır. Dolayısıyla bu duvar kağıdında da çekinmeden altın renkte ayna çerçevesi ve aplikler kullanılmış.

Renkleri bir araya getirmeden önce bol bol örneklere bakarak ve resimlerdeki ipuçlarını yakalamaya çalışarak çeşitli fikirler edinebilirsiniz. Özellikle de yukarıdaki gibi bir profesyonel tarafından döşenmiş evler oldukça pratik çözümler sunabilir. Amerika’da bulunan bu evin dekorasyonu Laura Casey Interiors tarafından yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner