Betonların Arasından Yeşeren Dikey Bahçeler

dikey bahçe, Silvanus,

Şehirlerde yeşilin giderek azalması ve çevrenin gitgide daha koyu bir beton grisine dönüşmesinden hepimiz şikayetçiyiz. Nüfus artıyor, her gün başka bir sitenin temelleri atılıyor ve doğayla aramızdaki uçurum büyüyor. Bahçe deyince artık meyve ağaçları, kelebekler, sarmaşıklar gelmiyor aklımıza. Dikey bahçeler işte tam bu noktada devreye giriyor.

Dikey bahçelerin en büyük özelliği dar mekanlarda, çiçek veya bitki için toprak ayırmanın mümkün olmadığı yapılarda yüzlerce bitki çeşidi için alan yaratabilmesi. Adından da anlaşılacağı üzere yatay değil de dikey bir yüzeyde düzenleme yapıldığından sadece dış mekanda değil, iç mekanlarda da bu sistem rahatlıkla kullanılabiliyor.

Yukarıda bitkilerin dikey duvara yerleştirilme aşamasını görebilirsiniz. Önceden belirlenen özel bir tasarıma göre bitkiler PVC paneldeki yerlerini alıyorlar.

Kurumsal şirket binaları, oteller ve restoranlar yatay bahçelerden en çok faydalanan  yapıların başını çekiyor. yüzlerce kişinin çalıştığı ya da ziyaret ettiği bu yapılar böylelikle soğuk ve sıkıcı imajlarını kırmaya çalışıyorlar. Her gün saatlerimizi harcadığımız iş yerinde dinlendirici ve sakinleştirici etkisiyle bilinen yeşilin etrafımızda bolca bulunması elbette olumlu bir şey. Üstelik bitkiler havayı temizliyor ve bu kapalı mekanlara tazelik, ferahlık katıyor.

Dikey bahçeler için bitki seçerken bitkilerin sadece dekoratif özelliklerini değil, o mekanın koşullarını da değerlendirmek gerekiyor. Özellikle iç mekanlarda mekanın büyüklüğü, ne kadar ışık aldığı, ek ışıklandırma gerekip gerekmediği sorular öne çıkıyor. Yatay bahçelerde bile çevre koşullarına uygun bitki seçimi önemlidir. Dikey bahçelerde bu konu biraz daha önem kazanmış oluyor.

Dikey bahçelerin kendilerine özel bir sulama sistemleri var. Günlük su tüketimi metrekare başına 2 ile 5 litre arasında değişebiliyor. Su dağılımını panelin kendi sistemi, bitkilerin nem oranını ölçerek otomatik olarak yapabiliyor.

Bir evi çiçeklerle donatmak için pek çok saksı ve bu saksılar için de epey yer açmak gerekiyor. Oysa hem evin duvarlarını değerlendirmek hem de eve bitkileri dahil etmek mümkün. Özellikle taş duvardaki uygulama çok doğal duruyor. Yazlık evlerde veya kır evlerinde evi çevreleyen doğayı içeri taşımak adına güzel bir uygulama.

Türkiye2de bu hizmeti almak için kime başvurmalı diye soracak olursanız, ‘Silvanus Dikey Bahçem‘ adlı firmadan bu hizmeti alabilirsiniz. Dikeybahcem.com adresli web sitelerinde uygulama örneklerini görmek mümkün. İstanbul, Kartal’da yer alan firmanın telefon numarası ise: (0216) 517 06 50.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner