Beton Mutfak Tezgahları

beton, mutfak tezgahı,

Mutfağınız için dilediğiniz gibi, size özel bir modelde tasarlanabilecek ve inanılmaz derecede uzun ömürlü olan beton mutfak tezgahları, mutfak için en iyi seçimlerden biridir. Pek çok binanın ana malzemelerinden biri olan bu mütevazı malzeme, sağlamlığının yanı sıra renk ve düzenleme açısından bakıldığında, özel kullanım biçimleri için sınırsız seçenek sunmasıyla öne çıkar.

Beton su, bağlayıcı madde ve dolgu maddesinden oluşur. Bağlayıcı madde çimentodur. Dolgu malzemesi için kum, çakıl, taş benzeri malzemeler kullanılabilir. Beton tezgahlar önceden bir kalıp yardımıyla hazırlanıp mutfağa yerleştirilebileceği gibi, doğrudan mutfak dolaplarının üzerine yerinde döküm de yapılabilir.

Beton tezgahlar kesinlikle kimyasallarla değil sabun ve nemli bir bezle silinmelidir.

Beton Tezgahın Avantajları

Daha önce de söz ettiğimiz gibi beton tezgahların sağlamlığı en büyük özelliklerindendir. İş beton tezgahın görünümüne gelince sadece endüstriyel görünümüyle farklılık yaratmakla kalmaz. Beton tezgahı dilediğiniz formda kullanabilirsiniz.

Beton lafı geçiyor diye mutfağın bir şantiye gibi görüneceğini sanmayın. Beton tezgahlar farklı renklerde, doğal taşlarınkine benzer desenlerde tasarlanabilir. Evdeki diğer beton öğelerle, örneğin zeminle birbirini tamamlayacak tasarımlar yapılabilir.

Beton tezgahlara kendi isteğinize göre eviye  damlalık, niş benzeri eklemeler yaptırabilirsiniz. Her tezgah özel olarak tasarlandığından tamamen mutfağınızın ihtiyaçları doğrultusunda bir tezgah imal edilmesi mümkün olur.

Beton Tezgahın Dezavantajları

Özellikle yerinde döküm yapıldığında kürleme ve yerleştirme nedeniyle beton tezgah üzerinde saç teli inceliğinde çatlaklar görülebilir. Bu çatlaklar genellikle yüzeyseldir.

Beton mutfak tezgahlarının en büyük dezavantajı yüzey bakımı gerektirmesidir. Kaya gibi sağlam beton malzeme, mutfağa girince hassaslaşır. Her şeyden önce hem betonu oluşturan maddelerin gıdalara bulaşmaması hem de gözenekli betonun sıvıları emmemesi ve lekelenmemesi için, sağlığa zararsız bir beton yüzey koruyucu kullanılması gerekir.

Bu koruyucu malzeme birkaç yılda bir yenilenmelidir. Koruyucu tabakalar bozulabileceğinden, tezgaha çok sıcak sıvı ya da kap kacak değdirilmemelidir. Tezgah üzerinde kesme tahtasız bıçak kullanılmamalıdır. Özellikle güneş alan mutfaklarda koruyucu malzemenin güneş ışınlarına karşı dayanıklı olması önemlidir.

Son yıllarda beton sızdırmazlık malzemeleri alanında yeni geliştirilen ürünler ve beton dökme ile ilgili yenilenen teknikler sayesinde daha kullanışlı, leke tutmayan ve bakımı zahmet vermeyen tezgahlar üretilmeye başlandığı görülmektedir.

Neden Beton Tezgah?

Piyasada daha ucuza bulabileceğiniz ve kullanımı daha zahmetsiz tezgah çeşitleri varken, neden beton bir mutfak tezgahı isteyesiniz ki? Bu sorunun cevabı mutfağınızın özelliklerinde gizli olabilir. Özel formda bir tezgaha ihtiyacınız vardır ya da mutfağınızın tasarımını tamamlayabilecek olan tek malzeme, endüstriyel şıklığı ile dikkat çeken beton malzeme olabilir.

Beton mutfak tezgahının kendine özgü, apayrı bir duruşu vardır. Kimi mutfaklarda dekorasyonun tamamlanması için beton tezgah en iyi seçenektir ve bu nedenle diğer malzemeler elenir. Beton tezgahlar çok parlak, çok modern ya da eskitilmiş ve rustik tarza uygun görünebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner