Banyoyu Genişleten Fayans Hilesi

banyo fayansı, duşakabin,

Bazı göz aldatmacalarından faydalanarak ev dekorasyonunda harikalar yaratabilirsiniz. Örneğin banyonuzu daha geniş göstermek için yararlanabileceğiniz bir ipucundan söz edelim: Duş teknesi çevresindeki fayansları tavana kadar döşeyerek banyonun olduğundan daha büyük algılanmasını sağlayabilirsiniz.

Banyonuzun büyüklüğünün ne olduğu önemli değil. Duş teknesini ya da küveti çevreleyen duvarları tümüyle fayans döşediğiniz takdirde banyonun daha yüksek tavanlı ve geniş algılandığını görebilirsiniz. Göz ister istemez tavana uzanan fayansları takip edeceği için böyle bir yanılsama ortaya çıkar. Ancak ipuçları bununla bitmiyor. Seçtiğiniz karolar ne kadar büyükse genişlik hissi de o kadar artar. Dolayısıyla bu uygulamayı dar bir banyoda  deneyeceksiniz mozaik döşemelerden çok büyük karolar arasından bir tercih yapmanız daha iyi olabilir.

Elbette tavana kadar fayans kaplattığınız bir duvarı buzlu duşakabin kapıları ya da duş perdesi arkasına saklamanız hata olur. Böyle bir uygulamanın başarılı olması için saydam bir kabin kullanmanız en iyisidir. Hem tavana kadar çıkan fayans döşeme görünür hem de duşakabin banyonun ortasında ayrı bir mobilya gibi durmaz. Çerçevesiz duşakabinler veya küvet için tasarlanmış cam paneller ile bu konuya çözüm getirebilirsiniz.

Sözünü ettiğimiz çözümler sayesinde bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Fayansların görünecek olması bir yana, duş bölümü tümüyle görüş alanımıza dahil olacağından şeffaf duş kapıları ile küçük bir banyoda olumlu sonuç alma ihtimali oldukça yüksektir. Duşakabin konusundaki seçeneklerinizi görmek için ‘Çerçevesiz Duşakabinlerle Ferah Banyolar‘ ve ‘Küvet Üstü Cam Paneller‘ başlıklı makalelere mutlaka göz atmanızı öneririm.

Bu örnek küvetsiz, küçük bir banyonun da son derece şık ve iç açıcı görünebileceğinin kanıtı adeta. Büyük ve açık renk karolar tavana kadar devam ettirilerek sözünü ettiğimiz göz aldatmacası başarıyla uygulanmış. Bunun dışında açık renk fayans döşeme tercih edildiği de dikkatinizi çekmiştir. Açık renk ışığı yansıtır, dar mekanları daha geniş gösterir. Çerçevesiz bir duşakabinle de yukarıda söylediğimiz gibi gözün banyoda rahatça dolaşması ve mekanın dar algılanmaması mümkün olmuş.

Koyu renk banyo dolabı geniş ve çok sayıdaki çekmeceleriyle oldukça kullanışlı görünüyor. Koyu renk bir mobilya seçilerek banyonun açık renk duvarlarıyla kontrast yaratılmış. Bu kontrast da banyonun sıkıcı gözükmemesini, mekanda bir hareket ve derinlik oluşmasını sağlamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner