Banyo Yer Döşemeleri

ahşap zemin, doğal taş, karo, PVC zemin,

Banyo için yer döşemesi seçerken kendi zevkinizden daha fazlasını göz önünde tutmanız gerekir. Her şeyden önce ıslanmaya uygun bir malzeme seçilmelidir. Kolay temizlenebilmesi, leke tutmaması ve tabii güvenli olması da arayacağınız diğer özelliklerdir. Banyo zeminine uygun yer döşeme çeşitlerine bir göz atalım.

  • Seramik Yer Karoları

Yer karoları duvar karolarına göre daha ağır ve serttir. Çoğu kez kaymalara karşı özel dokulu veya mat olarak üretilirler. Çok farklı ölçülerde ve kare, altıgen, dikdörtgen gibi yine farklı formlarda yer karoları vardır. Hemen her zevke ve dekorasyon tarzına göre birbirinden farklı modeller bulunur. Son yıllarda adından sıkça söz ettiren mozaik karolar ise ufak mozaik parçalarının önceden birbirine tutturulduğu yapraklar halinde satılır.

Seramik karolar desen ve renk bakımından çok zengindir. Buna bir de renkli harçlar eklenince banyolar için hayal gücünün el verdiği ölçüde birbirinden ilginç ve çarpıcı düzenlemeler yapılabilir.

Seramik yer karoları hijyenik ve dayanıklı bir seçimdir. Ancak neme karşı duyarlı, gözenek sayısı düşük, suyu emmeyecek bir ürün satın almaya özen gösterilmelidir.

Granit seramik yer karoları pahalı olmalarına karşın en dayanıklı, en sert ve kolay kolay aşınıp kırılmayan karo türlerindendir.

  • Doğal Taş Zemin

Görünümüyle her zaman göz dolduran doğal taş zeminler pahalı olmalarının yanı sıra çok kaygan ve soğuk oldukları için de her zaman tercih edilmezler. Dokulu, cilasız ya da honlu modeller daha güvenli bir kullanım sunacaktır.

Önce dezavantajlarını saydık ama granit, mermer, traveten gibi zemin kaplamaları suya ve darbelere son derece dayanıklı ürünlerdir. Dayanıklı dedik ama her doğal taşın türüne göre bir zayıf noktası olabilir. Herhangi bir ürün satın almadan önce, o taşın özelliklerini sorarak sizin evinize uygun olmayacak ürünü eleyebilirsiniz. Lekelenme, çizilme ve renk atma başlıca sorunlar arasında sayılır ama bunların hepsi her taş için geçerli değildir.

  • Ahşap Banyo Zemini

Banyoda ahşap kullanmak maliyetli ve sonrasında da zahmetli olabilir. İlk olarak ahşap döşeme için mutlaka suya dayanıklı bir ağaç türü seçilmeli ve döşeme masif olmalıdır. Bu tür bir zeminde kullanılacak ahşabın özel cilalarla suya dayanıklılığı artırılmalı ve yıl içinde döşemeye bakım yapılmalıdır.

Laminat parke ise doğal ahşap değil, yüzey malzemesi kağıt olan yapay döşeme malzemesidir. Su altında çok çabuk kabarıp yıpranacaktır. Zemini hep kuru tutmak gerekir. Dolayısıyla banyo zeminine uygulanması tavsiye edilmez.

  • PVC – Vinil Banyo Zemini 

Marley yer döşemeleri insan sağlığına son derece zararlı asbestos maddesini içerdiğinden artık kesinlikle kullanılmaması gereken ve şu an pek çok ülkede yasaklanmış bir malzemedir.

Bugün plastik döşeme malzemeleri arasında en çok öne çıkan döşeme türü vinil döşemeler olmaya başlamıştır. Kaliteli bir vinil malzeme insan sağlığına zararlı kimyasallar içermez, hijyeniktir, kolay temizlenir. Banyolarda yani ıslak zeminlerde rahatlıkla kullanılabilir. Vinil döşemelerin başka bir avantajı da seramik ya da ahşap görünümlü zemin dekorasyonu yapmaya olanak veren çok çeşitli modellerin bulunmasıdır.

Ancak ne olursa olsun, PVC döşeme plastik bir malzemedir ve ahşap ya da taş gibi doğal malzemelerin aksine tümüyle insan sağlığına ve çevreye dost değildir. Özellikle de kalitesinden emin olmadığınız vinil döşeme ürünlerini sadece ucuz olduğu gerekçesiyle satın almamalısınız. Zaten bu tip malzemeler kullanışlı da olmayacak, zaman içerisinde bozularak  sorun çıkaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner