Banyo Nasıl Süslenir?

banyo mobilyası,

Banyo düzenlerken seçilen malzemeler suya ve neme dayanıklı olmalıdır. Elektrikli ürünler, priz ve lambalar su sıçrama hizası hesaplanarak yerleştirilmelidir. Dekorasyonda açık renkler kullanmak ferahlık ve temizlik duygusunu güçlendirir. Gelelim işin en zevkli kısmına, banyoyu süslemeye. Aşağıdaki örneklerde hepsi birbirinden şık öneriler bulunuyor.

Banyo aynası banyoyu süslemek isteyenler için büyük bir yardımcıdır. Süslü ve gösterişli bir ayna çerçevesi tüm banyoya ışıltı katar. Aynanın ışık ve görüntü yansıtması sayesinde banyo daha büyük ve parlak görünür. Bu yüzden aynanızı büyük ölçülerde seçip bir de şık bir çerçeve seçmeniz halinde süsleme işinde büyük bir adım attınız demektir.

Altın sarısı ya da metalik gri banyoya zenginlik katan renklerdir. Parlak ve değerli madenlerin renklerini hangi odada kullansanız zaten aynı etkiyi gösterirler. Tutarlı olmak adına banyo armatürlerinin rengini dikkate alarak aksesuarlarınızın sarı mı yoksa gri mi olacağına karar verebilirsiniz. Altın rengi süslü bir banyo için ideal renklerden biridir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi ‘Altın Rengi Banyo Dekorasyonu‘ başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.

Banyoda klasik bir avize ya da özel tasarımlı bir lamba kullanarak banyoyu süsleyebilirsiniz. Banyolarda çoğunlukla sarkıt avizeler değil de tavan aplikleri kullanılır. Sarkıt avizelerin özellikle de klasik, kristal avize görünümlü olanların banyoya bir ihtişam kattığı söylenebilir. Sarkıt avize asarken lambanızı su sıçramayacak ya da saçınızı kurularken çarpmayacağınız bir  yükseklikte asmaya özen gösterin.

Sarkıt avizeler kadar lavabo üzerinde, aynanın iki yanına asılan aplikler de tarzınıza katkıda bulunacak aksesuarlardır. Duvar apliklerinin modern tasarımlı modellerinden ziyade klasik tarzda, taşlı veya şapkalı modellerini seçebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta sadece aplikler değil ayna, tuvalet kağıdı tutacağı, mumluklar, sabunluk gibi tüm aksesuarlar büyük özenle, banyoyu süslemek amaçlı seçilmiş.

Boş duvarları bir tuval olarak görüp banyonuzu nasıl daha fazla hareketlendirebileceğinizi düşünün. Duvara çeşitli aksesuarlar asmakla işe başlayabilirsiniz. Banyonun tarzına ve renklerine uygun bir tablo, dekoratif tabaklar, ya da üzerine çeşitli cam objeler dizebileceğiniz raf ya da raflar gibi pek çok süsleme yapmanız mümkündür.

Banyo halısı alırken banyonuzun tarzıyla uyumlu ve dekorasyona enerji katacak bir halı seçebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta alışılagelmiş banyo paspasları yerine farklı bir model tercih edilmiş. Sadece halının kendisi bile bu banyoyu pek çoğundan ayırmaya yeter de artar bile.

Lavabonuzda ya da banyonuzdaki raflarda yeriniz müsaitse banyoya mum, biblo ya da minik heykeller dizebilirsiniz. Bu fotoğrafta heykelcik sadece dekoratif amaçlı değil, havluluk olarak da kullanılıyor. Bu tip objeler hem banyoyu süsler hem de kullanışlı olduğu için boşa yer kapladığını düşünmezsiniz. Fotoğraf yabancı bir kaynaktan olduğu için heykelin satıldığı adresi ne yazık ki veremiyorum.

Banyoda mum dekorasyonu artık klasikleşmiştir. Yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyorsanız ayaklı mumlukları denemelisiniz. Şık şamdanlar, duvara çakılan mumluklar, raflara yada banyo duvarında varsa nişlere dizeceğiniz mumlar gibi, başka bir makale konusu olacak kadar çok çeşitli mum dekorasyonu yapabilirsiniz.

Banyoda perde asabileceğiniz bir pencere varsa perdeniz dekorasyona önemli bir katkıda bulunabilir. Bu banyoda gördüğümüz büzgülü perde modeli ile küçük bir banyoya masalsı bir hava katılmış. Banyo pencereleri genellikle küçük ve tek olduğundan böyle bir perdenin maliyeti de düşük olacaktır. Penceresi olanlar kesinlikle denemeli.

Yukarıdaki önerilerin banyonuzu süslemeye yetmeyeceğini düşünüyorsanız belki de sizin aradığınız sihirli dokunuş duvar kağıdı olabilir. Duvar kağıtlarının banyolara uygun, nemden etkilenmeyen ve kolayca temizlenen modellerini duvar kağıdı satışı yapan firmalarda kolayca bulabilirsiniz. Önemli olan onlarca çeşit desen arasından birini seçebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner