Bahçede Yazlık Sinema Keyfi

bahçe düzenleme, ev sineması,

Bahçede mangal partisi düzenleyerek eş dostu bir araya getirmek iyi bir fikir ama aynı eş dostu açık havada film izlemeye çağırmak müthiş olmaz mı? Bu, bir kereye mahsus olmak üzere sizi biraz masrafa sokacak ama sonrasında her yaz oldukça eğlenceli bahçe partilerine imkan verecek, hiç de imkansız olmayan projenin ayrıntılarına bir göz atalım.

İlk olarak bahçede yazlık sinema keyfi için gereken malzemelere göz atalım. Filmi göstermek için bir projeksiyon makinesi ve filmi oynatacak perde ya da duvar bu projedeki temel ihtiyaçlar. Projeksiyon makinelerinin fiyatları ortalama 500 TL‘den başlamakta. Bir projeksiyon perdesi ise çok daha hesaplı. 60 TL’den başlayan fiyatlarla filmi yansıtacak bir perde bulabilirsiniz. Elbette bu ürünlerin kalitesi ve özellikleri arttıkça fiyatları da artmakta.  Burada en hesaplı fiyatlara yer vermek istedim.

Projeksiyon makinelerinin özellikleri arasında kısa mesafeden büyük görüntü yansıtıp yansıtamamak, ışıklı ortamlarda net görüntü alınıp alınamaması benzeri, bahçede kullanım şartlarına göre dikkat etmeniz gereken unsurlar olacaktır. Projeksiyon makinesi alırken nerede, hangi şartlarda kullanacağınızı belirtip uygun makineyi sormalısınız. Perde kısmında ise önce bahçenize göz atın. Düz beyaz duvarınız var mı, ya da beyaz kumaş, çarşaf gerebileceğiniz bir duvar da işinizi görecektir.

Perdeyi gerdikten sonra projeksiyon makinenize laptop’unuzu ve hoparlörleri bağlayıp filmi taktıktan sonra yazlık sinemanızın tadını çıkarmaya başlıyorsunuz. Hoparlör nereden çıktı diyecek olursanız, ses sistemi için masraf yapmanıza gerek yok. Eğer çok gürültülü bir bölgede değilseniz evdeki eski hoparlörle bile idare edilebilir.

Hep en mükemmel örnekleri gösterip kimseyi yanıltmak istemem. İşte kendi çabalarıyla bahçeye sinema kurmuş öğrencilerin yazlık sineması. Bu fotoğraf, bu projenin hiç de uçuk olmadığını kanıtlıyor bana göre.

Eğer sinema perdesini ayaklı alırsanız, rüzgarlı havada perdenin film keyfiniz ile aranıza girebileceği aklınızda olsun. Bunun dışında oturma düzeni ve film esnasında ikram edilecekler konusundaki çeşitlilik tamamen sizin zevkinize kalmış durumda. Yer minderleri, şezlonglar ya da bahçe oturma grubunu dilediğiniz biçimde düzenleyebilirsiniz.

Örnekler ne yazık ki hep yabancı ülkelerden, Türkiye’de bahçesinde film keyfi yapma fırsatı bulanlar bize fotoğraf ulaştırabilirse harika olur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner