Bahçe Nasıl Kurulur?

çiçek bahçesi, duvar ve tv ürünler, peyzaj, sebze bahçesi,

Gözünüzde parlak renkler, domates dalları ya da yabani çiçek yatakları canlanabilir. Ancak ilk kez bahçe kuranların ufaktan başlaması gerekir. Bir çiçek bahçesi için kapıya yakın ya da pencereden görünen bir alan seçin. Bahçenizi sık sık görebileceğiniz ve tadını çıkarabilceğiniz bir alana kurmanız daha iyi olur. Bu şekilde bahçeyi büyütmek için hevesiniz de artacaktır.

Bahçenin Koşulları

Bahçeye ekmek istediğiniz özel bir çiçek ya da bitki varsa bu bitkinin büyüme koşullarını bilmeniz önemli. Ardından sizin bahçenizin bu koşullara uygun olup olmayacağını gözden geçirebilirsiniz. Örneğin sebzeler günde en az 6 saat güneş ışığı almalıdır. Aynı durum aslında pek çok bitki türü için de geçerlidir. Bahçeniz gölgede kalıyorsa, bitki türlerini de ona göre seçmeniz gerekir. Neyse ki az ışık isteyen bitkiler de vardır!
Güneş ışığı dışında bahçe için ayırdığınız alanı rüzgar ve insan, hayvan trafiği açısından da değerlendirin. Ayak altında bir bahçe çok çabuk bozulabilir.

Toprağın pH Değeri 

Alanı belirledikten sonra sıra toprağa gelir. Toprak testi işin zahmetli ama en önemli aşamalarından biridir. En azından toprağın Ph değerini kontrol edin. Piyasada toprak testi kitleri satılmaktadır. Toprağın ne kadar asitli ya da alkalik olduğunu pH değeri söyleyecektir. Bu değer ne çok yüksek ne de çok alçak olmalıdır. 6-7 aralığı ideal kabul edilir. Örneğin kireçli toprakların pH değeri yüksektir ve bu da bitkiler için elverişli bir ortam değildir. Eğer toprağın pH değeri 6.5 – 7.5 arasında değilse bitkiler topraktan kendilerine gereken besleyici maddeleri alamazlar. Toprağınızın mineral ve besin değerlerini de yine testlerle ölçebilirsiniz. Toprağınız kumlu, ağır killi, kayalık ya da en ideali kumlu balçık toprak olabilir. Ne olursa olsun toprağa gübre benzeri bir katkı yapmanız gerekiyorsa bunu en başından öğrenmiş olursunuz.

Yabani Otlar 

Bahçe yeni kuruluyorsa büyük ihtimalle seçtiğiniz alan yabani otlarla kaplı olacaktır. Herhangi bir şey ekmeden önce bunların temizlenmesi gerekir. Çim ve otları temizlemeden toprağı işlemek için en iyi mevsim sonbahardır. Böylece yabani otlar kışın iyice temizlenmiş olur. Yine de bahar geldiğinde yenilerinin çıktığını görebilirsiniz. Mevcut bitkileri tamamen kaldırmak ya da üstünü örtmek en iyisidir.

Otları temizlemek kolay bir iş değildir. Yabani otları kaldırmak isterken iyi toprağı da eleme riski vardır. Eğer toprak iyi durumda diyorsanız otları olduğu gibi bırakıp üzerine bahçenizi kurmanız mümkün olabilir. Kalın gazete tabakalarını (8-10 yapraklı) bahçeye yayın ve ardından gazeteleri ıslatın. Islak gazetelerin serili olduğu bahçenin üzerini 10 – 15 cm yüksekliğinde iyi toprakla örtün. Gazeteler zamanla çözülecek ve yabani otlar zapt edilmiş olacaktır.

Bitki Seçimi

Sıra bahçeye ne ekmek istediğinize geldi ve işin bu aşaması beklenenden zor olabilir çünkü onca çeşide rağmen kendinizi sınırlamak zorundasınız. Sebze ekmeyi düşünüyorsanız, sevdiğiniz ve taze yemek istediğinizde hemen bulamadığınız bir ürünü seçin. Küçük bahçenize domates, biber, marul ekebilirsiniz. Çiçek konusunda ise sevdiğiniz renkleri baz almak işinizi kolaylaştırabilir. Bu konuda internette gördüğünüz resimler yerine bahçesi olan komşuların ne ektiğine dikkat etmek daha çok işinize yarar. Hangi çiçekler tutuyor, hangileri kolayca büyüyor ve bahçede nasıl görünüyorlar sorularına karşı komşu bahçeleri size iyi bir referans olabilir.

Bitki Ekimi 

Bahçeyle boş vakitlerinizde uğraşacaksınız belki ama toprağa bitki ekmek için en iyi zaman kapalı havalardır. Toprağa ekeceğiniş çiçekleri ekmeden bir gün önce saksılarındayken sulayın. Bitkileri kökleri dışarıda güneş altında bekletmeyin. Kökleri ne çok derine ne de çok yüzeye gömmeyin. Çiçeğin saksısındaki derinliği dikkate alın. Çiçekleri toprağa sıkı sıkı gömmenize gerek yok. Suladıkça bitkiler yerlerine oturacaktır.

Bahçenize nasıl iyi bakacağınızın cevabı ise bir başka makalemizin konusu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner