Bahçe Çeşmesini Nasıl Seçmeli?

bahçe çeşmesi, peyzaj düzenlemesi,

Bahçe çeşmesi bahçeyi zenginleştirecek, güzel bir uygulamadır. Her bahçeye uygun pek çok farklı bahçe çeşmesi modeli vardır. Sadece malzeme olarak değil biçim ve şekil olarak da çeşme modelleri birbirinden ayrılır. Güvenlik önlemleri de dahil bir bahçe çeşmesi alırken göz önünde tutulacak pek çok kriter vardır.

Malzeme

Beton, taş, mermer veya granit gibi farklı çeşme malzemeleri vardır. Bunların yanı sıra fiberglas, seramik ya da metal benzeri malzemeden üretilmiş çeşmeler de vardır. Hangi malzemenin sizin bahçenize uygun olacağı daha çok bütçenize ve zevkinize göre değişecektir. Yine de başka farklılıklar da bahçenin yapısına göre öne çıkabilir. Örneğin fiberglas hafif bir malzemeyken, taş ve beton çeşmeler uzun ömürlüdür.

Bahçe çeşmesi seçerken hem çeşme hem de malzeme açısından kalite ve estetik bir görünüm ilk dikkate alacağınız özellikler olmalı. Bazı malzemeler diğerlerinden dağa sağlamdır. Metal de sağlam bir malzemedir ancak su altında çabuk yıpranabilir.

Ölçü

Satın alacağınız çeşmenin ölçüsü bahçenin ebadıyla orantılı olmalıdır. Duvar çeşmeleri yer kazanmanızı sağlayabilir. Küre ya da kare biçimindeki çeşmelerin yanı sıra kase, vazo, saksı ya da heykel biçiminde pek çok çeşme modeli bulunur.

Stil

Sade bir çeşme satın alabileceğiniz gibi, oldukça süslü ve işçiliğin önemli bir yer tuttuğu bir çeşme de seçmeniz mümkündür. Geleneksel, modern veya şelale biçimindeki çeşmeler arasında bahçenin tarzına uygun bir tanesi seçilmelidir. Bahçe mobilyalarını, bitki örtüsünü hatta evin dış cephesini hesaba katarak modern tarzda mı yoksa özel temalı bir çeşme mi seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Serbest duran, ayaklı çeşmeler bahçede güzel bir odak noktası oluştururlar. Öte yandan tercihe bağlı olarak çeşmenizin yeşillikler arasında saklanmasını ve doğal bir su kaynağı gibi görünmesini de isteyebilirsiniz.

Yerleşim

Bahçe çeşmesini bahçede nereye yerleştireceğiniz bahçenin tasarımına bağlı olacaktır. Ancak kablo düzeni ve pompalama sisteminin de yerleşimi etkileyeceğini unutmayın. Bahçenizde istediğiniz yere çeşme koyabilirsiniz ancak tesisat kurulurken ustalarla çalışmaya özen gösterin. Su ve elektrik tehlikeli bir ikilidir. Özellikle küçük çocukların ve evcil hayvanların sıkça ziyaret ettiği bahçelerde elektrik tesisatının güvenli olması ve küçük çocukların boğulma tehlikesi geçirebieceği kadar su birikiyorsa çocukların çeşme teknesine yaklaştırılmaması önemlidir.

Bakım

Aşağı yukarı her çeşme bakım gerektirir. Beton çeşmeler daha az zahmet isterken örneğin metal çeşmeleri soğuk havada dışarıda bırakmak doğru olmaz. Kış boyunca çeşme kuru olmalı ve borularda su kalmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner