Bahçe Aydınlatma Direkleri Hakkında

Aydınlatma, aydınlatma direği, aydınlatma ürünleri, lamba,

Son yıllarda alüminyum işleme teknolojilerinin artması ve alüminyumdan üretilen ürünlerin çeşitlilik göstermesi ile birlikte eskiden sadece beton ve demirden üretilen aydınlatma direkleri daha fazla model seçeneği ve uygun fiyatlarla piyasada satılır hale gelmiştir.


Aydınlatma direkleri otopark ve mağaza gibi yapıların dış mekanlarının ışıklandırılması için kullanılabildiği gibi kameralı güvenlik sistemi bulunan yerlerde kameraların gece boyunca sorunsuz görüntü alabilmesi ve herhangi bir hırsızlık girişimine karşı caydırıcı etkisi içinde tercih edilmektedir.

Alüminyum aydınlatma direkleri estetik model seçenekleri ve elektrostatik boya ile onlarca renk seçeneği sunduğu için genellikle dekoratif aydınlatma uygulamalarının kullanıldığı apartman girişleri, site içi yollar, park ve bahçeler, restoran ve cafelerin dış alan ışıklandırılması için kullanılmaktadır. Alüminyum aydınlatma direkleri sıcak daldırma galvaniz kaplama yöntemiyle yağışlı hava koşullarına karşı dayanıklıdır ve elektrostatik boyası sayesinde yıllarca bakım ve boya gerektirmeden kullanılabilir.

Bahçe aydınlatma direkleri bahçenizde çocuklarınız için hava karardığında eğlenebilecekleri oyun alanı ya da sizin için bir dinlenme alanı yaratmaya yardımcı olabilecek dekoratif ürünlerdir. Piyasada bahçe aydınlatma direği olarak daha hesaplı olduğu için galvaniz kaplama alüminyum direkler tercih edilirken ferforje direk seçenekleri de bulabilirsiniz.

Bahçe aydınlatma direkleri neredeyse sınırsız sayıda model seçeneği bulmaktadır. Eski tip fenerli sokak aydınlatmalarına benzeyen direklerden yuvarlak ampül haznesi bulunan daha modern modellere kadar yüzlerce farklı bahçe aydınlatma direği modeli bulabilirsiniz. Bahçe aydınlatma direği fiyatları imalatında kullanılan hammaddeye göre farklılık göstermektedir. Ağır olanların her zaman daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Dış mekanlarda kullanıldığı için paslanmaya karşı elektrostatik boya ile dirençli hale getirilen bahçe aydınlatma direkleri tercihinize göre galvaniz kaplanabilmektedir. Elektrostatik boya da onlarca farklı renk seçeneği bulunduğu için bahçe dekorasyonunuza ve bahçe mobilyalarınıza uygun bir renkte bahçe aydınlatma direği bulabilirsiniz.

Bahçe aydınlatma direkleri estetik görünümlerinin yanı sıra evinizin güvenliği içinde oldukça etkili ve kullanışlı ürünlerdir. Bir evin çevresinin aydınlık olması hırsızlar için caydırıcı olacaktır. Ayrıca garaj girişinde kullanacağınız aydınlatma direği araç giriş çıkışlarında yaşanabilecek kazaları en aza indirecektir.
Güvenlik amacıyla aydınlatma direği kuracaksanız evinizin her köşesinde en az bir tane direk olması kör nokta kalmaması açısından önemlidir. Hava kararmasından sabaha kadar yanacak en az 4 aydınlatma direğinin elektrik faturasından endişe ediyorsanız hareket sensorlu ampuller kullanarak elektrik harcamasını en aza indirebilirsiniz.

Bahçe aydınlatma direkleri kurulumu kolay ürünler olmakla birlikte çeşitli elektrikli el aletine ihtiyaç duyulacağı için profesyonel bir elektrikçinin bu işlemi yapması daha hesaplı ve güvenli olacaktır. Aydınlatma direği yerleştirilirken özellikle çocuklu aileler elektrik kablolarının iyice saklandığından emin olmaları yaşanabilecek tatsız kazaları engelleyecektir.

Diğer aydınlatma direkleri ise daha çok otoban, yol ve geniş meydanların ışıklandırılmasında kullanılan beton aydınlatma direkleridir. Beton aydınlatma direkleri istenilen yükseklikte üretilebildiği ve her hava koşulunun yaşandığı bölgede kullanılabildiği için genellikle belediyeler ve askeriye tarafından tercih edilmektedir. Beton aydınlatma direkleri peyzaj firmaları ve bahçe ürünleri satan firmalardan ziyade beton ve betonarme ürünler, kent mobilyaları imalatı yapan firmalarda bulunabilir.

Aydınlatma direği imalatı için kullanılan diğer hammadde ise çeliktir. Çelik boru ile üretilen aydınlatma direkleri alüminyum aydınlatma direklerinden biraz daha pahalıdır ancak daha uzun olarak üretilebilmektedir. Alüminyum direkler gibi arzu edilirse renklendirilebilen çelik aydınlatma direkleri korozyona karşı paslanmaz çelikten imal edilmektedir.

Ferforje olarak bilinen dövme demirden üretilen aydınlatma direkleri dekoratif amaçlı, kısa direkler arasında üretiminin zahmetli olması nedeniyle en pahalı olanlarıdır. Demir aydınlatma direkleri alüminyum direkler kadar fazla hazır model seçeneği sunmamakta ancak istediğiniz modelde üretilmektedir.

En çok satılan aydınlatma direkleri olan alüminyum direkler tek ve çift armatürlü olarak 2.5 ile 3 metre arasında uzunluğa sahiptir. Model çeneklerine ve uygulanan işlemlere göre alüminyum aydınlatma direkleri fiyatları 150 ile 350 TL arasında değişmektedir. Taşınması ve montajı oldukça kolay olan alüminyum aydınlatma direkleri geniş iç mekanlara sahip olan alışveriş merkezi gibi yapılarda iç mekan dekorasyonu içinde kullanılabilmektedir.

Günümüzde toplu konutların ve sitelerin, alışveriş merkezlerinin, şehir içinde yaya yollarının, park ve bahçelerin artması ile birlikte pek çok firma aydınlatma direği imalatı alanında rekabet içine girmiştir. Bu rekabet sonucunda pek çok farklı özelliklere sahip, hesaplı ve yüzlerce değişik model seçeneği bulabileceğiniz aydınlatma direklerini piyasada bulmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner