Aşure Günü Sofralar Renklenecek

aşure, servis ve sofra ürünleri,

Bu yıl dini günler listesinde 24 Kasım olarak görünen Aşure Günü, geldi çattı bile. Buğday, fasulye, nohut bir gün öncesinden suya yatırıldı. Bütün hazırlıklar tamamlanıp aşure kaynatıldıktan sonra sıra gelecek tabaklara dağıtmaya. İşin servis kısmı için hem şık hem de iştah açacak pek çok seçenek bulunuyor.

Daha çok dondurma servisi için kullandığımız ayaklı, kup bardakların aşure servisi için kullanılması fikri benim hoşuma gitti. Cam ya da beyaz porselen kaselerin içinde renkli görüntüsüyle aşure sanki olduğundan daha bir lezzetli görünüyor.

Geniş ağızlı cam bardaklar da aşure servisi için kullanılabilir. Yukarıdaki gibi bir bardak tabağı ve tabağın üzerinde şık bir bardak altlığı ile göze son derece hoş görünen, zarif bir servis yapılabilir.

Aşure yapıp dağıtacaklar adına bu fikir gayet ilginç olabilir. Şık cam bir kavanoz ve yanında hediye olarak bir tahta kaşıkla birlikte aşurenizi yakınlarınıza, komşularınıza dağıtabilirsiniz. Aşure bittikten sonra kavanozu diledikleri gibi kullanabilirler. Dilerseniz yanına bir kart iliştirip, üzerine not yazabilirsiniz. Aşure dağıtmak gibi çok eski bir geleneğe bu modern yaklaşım hoş bir düşünce.

Cam kase ya da kuplarda servis edilecek aşurelerin üzerini biraz daha özenle süslemek isteyebilirsiniz. Aşurenin kendisi görsel olarak çok zengin değil, meyve ve yemişlerle üzerini süsleyerek dikkatleri çekmek gerekebilir.

Bu şekilde hiç yememiştim ama güveçte aşure servisi de oldukça değişik ve güzel görünüyor.

Çorba kaselerinin aşure servisi için kullanılmasına sık rastlanır. Hem porsiyon olarak hem yeme rahatlığı bakımından çorba kaseleri aşure koymak için oldukça elverişlidir. Kaşığı ile birlikte takım olarak sunulan bu porselen kase aşure gününe yaraşır bir şıklıkta görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner